15 cikk rendezése:
1. cikk / 15 Munkaidő beosztása
Kérdés: Helyesen jár el a munkáltató, ha a hétköznap 06.00 órától 14.20-ig, illetve 09.40-től 18.00 óráig tartó két műszakos munkarendben dolgozó munkavállalók munkaidejét 4 havi munkaidőkeretben számolja el úgy, hogy kéthetente szombati napra 06.00-tól 10.00-ig túlórát rendel el, és így a munkaidő beosztása egyenlőtlen lesz?
2. cikk / 15 Hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott tanuló betegszabadsága
Kérdés: Jogosult lehet betegszabadságra a kötelező szakmai gyakorlat idején hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott tanuló?
3. cikk / 15 Munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalók munkarendje
Kérdés: Megállapítható-e a háromhavi munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalók részére egybefüggően hétfőtől szombatig napi 12 órás munkaidő úgy, hogy a vasárnap szabad, és a következő héten megkapják az elmaradt pihenőnapot is? A munkáltató működése indokolja ezt a munkaidő-beosztást.
4. cikk / 15 Munkavégzés vasárnap
Kérdés: Szabályos munkavégzésnek minősül-e, ha egy kereskedelemben dolgozó munkavállalónak gyakran kell vasárnap is munkát végeznie? Kell-e túlóradíjat fizetni a vasárnap végzett munka után?
5. cikk / 15 Munkarend átrendezése munkaszüneti napok miatt
Kérdés: Be kell-e tartani az 5/2-es munkarendben dolgozó munkáltatónál a munkaszüneti napok átrendezése miatti munkarendet? Ledolgoztathatja-e szombaton az átrendezéses napot a kormányrendeletben foglaltaktól eltérően a munkáltató? Melyik az erősebb szabály: az Mt. azon tézise, ami szerint a munkarendet egy héttel a munkavégzés előtt ki kell hirdetni, vagy a kormányrendelet?
6. cikk / 15 Munkaidőkeretben dolgozó munkavállalók pihenőideje
Kérdés: Helyesen jár-e el az a cukrászdát üzemeltető munkáltató, ha a munkaidőkeretben napi 8 órát dolgozó munkavállalói részére, akiknek a szabadnapja minden héten hétfőre, és minden második héten vasárnapra esik, vasárnapi munkavégzésük esetén az alapbéren felül 100 százalék mértékű pótlékot is fizet? Jogosultak-e az átlagkeresetükre azok a munkavállalók, akiknek a szabadnapja esik az ünnepnapra?
7. cikk / 15 Munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozó pihenőideje
Kérdés: Kollektív szerződés esetén 6 havi munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozó szabadnapjait 6 havonta összevontan kapja meg, így lehetséges, hogy 1 teljes hónapig a szabadnapjait tölti. Erre az időszakra már nincs bér, mivel az a tényleges munkavégzés idejére van kifizetve. Kell-e jelenteni valahová a munkabérrel való ellátatlanságot, ha igen, milyen formában? Jelenti-e ez az időszak a munkaviszony szünetelését? Táppénz számfejtésénél hogyan kell figyelembe venni ezt az időszakot?
8. cikk / 15 Pihenőnap kiadása állattenyésztéssel foglalkozó munkáltató esetében
Kérdés: Egy pulykahizlalással foglalkozó szövetkezetben a dolgozók szombaton és vasárnap is dolgoznak, mert az alacsony létszám miatt a helyettesítés nehezen oldható meg, emiatt a pihenőnapokat sem tudják mindig kiadni. Hogyan adhatják ki a pihenőnapot a törvények betartásával, illetve mennyi ideig késhetnek a pihenőnapok kiadásával?
9. cikk / 15 Nyugdíjas munkavállaló hétvégén történő alkalmazása
Kérdés: Egy társaság az őrzés-védelmi feladatok ellátását minden szombaton és vasárnap egy nyugdíjas alkalmazásával kívánja megoldani. A megjelölt napokon a munkaidő reggel 7 órától délután 18 óráig tartana. Milyen munkaügyi (pl. szabadnap) és bérezési vonzata van a rendszeresen visszatérő szombati és vasárnapi alkalmazásnak?
10. cikk / 15 Folyamatos műszakban dolgozó munkavállalók munkarendje
Kérdés: Milyen bért kell fizetni, illetve jár-e pihenőnap azoknak a folyamatos műszakban dolgozó munkavállalóknak, akik beosztásuk szerint a hétköznapra eső munkaszüneti napon dolgoznak?