84 cikk rendezése:
31. cikk / 84 Pályakezdőnek nem minősülő személy belépése magánnyugdíjpénztárba
Kérdés: Mit kell tennie annak a munkavállalónak, akinek pályakezdőként nem volt kötelező belépnie magánnyugdíjpénztárba, de most szeretné ezt megtenni?
32. cikk / 84 Beszámítható jogviszonyok, szolgálati idők
Kérdés: A fizetési fokozat megállapításánál figyelembe vehető-e a betéti társaságban eltöltött 15 év annak a 2009-ben karbantartó lakatos munkakörben közalkalmazotti jogviszonyt létesített munkavállalónak az esetében, aki 1972-ben szerzett géplakatos szakképzettséget, több éven keresztül ebben a szakmában dolgozott különböző munkáltatóknál, majd 1994. január 1-jétől 2008. december 31-ig saját céget alapítva betéti társaság beltagjaként végzett vendéglátó szakmában munkát?
33. cikk / 84 Magán-nyugdíjpénztári bevallás módosítása
Kérdés: Mi a munkáltató teendője abban az esetben, ha 2009-ben értesült arról, hogy egy 2008 évben általa foglalkoztatott, pályakezdőnek minősülő egyetemista nem lépett be a nyilatkozatában megnevezett magánnyugdíjpénztárba? Hogyan szerezhet információt arról, hogy volt munkavállalója melyik magánnyugdíjpénztárt választotta? Kell-e módosítania az adatszolgáltatást, és ha igen, hogyan?
34. cikk / 84 Nappali tagozaton végzett pályakezdő munkanélküli járuléka
Kérdés: Meddig érvényes a taj-kártyája annak a 2009. június 23-án nappali tagozaton végzett pályakezdőnek, aki jelenleg munkanélküli? Kell-e fizetnie, és ha igen, mikortól annak érdekében, hogy jogosult legyen egészségügyi szolgáltatásra?
35. cikk / 84 Kilépő munkavállaló járulékai
Kérdés: Helyesen jár-e el a munkáltató, ha a július 10-én azonnali hatállyal kilépő dolgozó részére július 10-én kifizetésre kerülő, július 1-jétől 10-ig terjedő időszakra járó jövedelmet a régi járulékmértékekkel, a megmaradó dolgozók jogviszonyának fennállása mellett elszámolásra kerülő július havi bért pedig a rendes bérfizetési napon, az új járulékmértékekkel számolja el? Amennyiben egy dolgozó munkaviszonya 2009. augusztus 31-én szűnik meg, és a munkavégzés alól felmentik 2009. július 11-én, tehát az utolsó munkában töltött napon, július 10-én kifizetik az összes járandóságát, akkor a régi járulékmértékek szerint kell elszámolni a 2009. augusztus 31-ig terjedő összes járandóságot, de ha a felmentési idő július 12-én kezdődik, így július 11. az utolsó munkában töltött nap, akkor az új járulékmértékeket kell alkalmazni?
36. cikk / 84 Megbízási jogviszony dokumentálása
Kérdés: Be kell-e jelenteni a T1041 számú nyomtatványon a megbízási szerződés alapján foglalkoztatott személyeket? Be kell-e léptetni magánnyugdíjpénztárba a megbízottat, amennyiben pályakezdő? Kell-e igazolni a jogviszonyt a tb-kiskönyvben, illetve milyen igazolásokat kell kiadni a megbízottnak a szerződés lejárta után?
37. cikk / 84 Magán-nyugdíjpénztári tagság kezdetének időpontja
Kérdés: Mikortól számít pályakezdőnek és mikortól kötelezett magán-nyugdíjpénztári tagságra az az új belépő, aki eddig csak alkalmi munkavállalói könyvvel dolgozott? A munkaviszony kezdőnapját, vagy az első közteherjegy beragasztásának dátumát kell figyelembe venni ebben az esetben?
38. cikk / 84 Start kártyás munkavállaló újabb jogviszonya
Kérdés: Létesíthet-e újabb jogviszonyt – nevezetesen válthat-e ki egyéni vállalkozói igazolványt – egy Start kártya-kedvezménnyel élő (pályakezdő), és ez érinti-e a foglalkoztatója járulékkedvezményét?
39. cikk / 84 Magán-nyugdíjpénztári tagság érvényesítése
Kérdés: Mi a helyes eljárás és mi a munkáltató feladata az alábbi esetben? Belépett a céghez egy dolgozó, akinek az előző munkahelyéről leadott okmányain OTP magán-nyugdíjpénztári tagság szerepelt. A dolgozó is így nyilatkozott, azonban a záradékolt belépési okiratot nem tudta leadni, mert – nyilatkozata szerint – elvesztette. A munkáltató hivatalból megkérte a záradékolt okiratot a nyugdíjpénztártól, amely közölte, hogy a dolgozó tagságát 2006-ban elutasították, mivel a területileg illetékes nyugdíjpénztárba kell beléptetni a határidőből való kicsúszás miatt, tehát időben nem élt választási jogával. A cég levélben felkereste a munkavállaló előző két munkáltatóját, hogy mi alapján utaltak az OTP Magánnyugdíjpénztárba. A munkáltatók közölték, hogy csak a dolgozó nyilatkozata és az azt megelőző munkáltató által kiadott okmányok alapján. A dolgozónak már 8 munkahelye volt, az első munkaviszonyát 2001. október 15-én létesítette.
40. cikk / 84 Szünidős diákok magán-nyugdíjpénztári tagsága
Kérdés: Be kellett-e léptetni magánnyugdíjpénztárba, illetve pályakezdőnek, vagy önkéntes belépőnek minősülnek-e azok a diákok, akiket a nyári szünidőben foglalkoztatott egy cég? A diákok középiskolás második-harmadik osztályosok, valamint olyanok is voltak, akik most érettségiztek, és egyetemre, főiskolára adták be a jelentkezésüket. Ezek a diákok tavaly és tavalyelőtt is dolgoztak a cégnél.