255 cikk rendezése:
191. cikk / 255 Ápolási díjban részesülő egyéni vállalkozó közterhei
Kérdés: Dolgozhat-e továbbra is az az egyéni vállalkozó, aki közeli hozzátartozója ápolása miatt ápolási díjat kíván igénybe venni? Ha igen, akkor napi hány órában, illetve ebben az esetben mennyi járulékot kellene vállalkozóként saját maga után fizetnie?
192. cikk / 255 Több jogviszony egy vállalkozásban
Kérdés: Milyen járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek 2008. január 1-jétől a cégnek és a magánszemélynek az alábbi esetben? A vállalkozás egyik tagja 2004. májustól heti 36 órás munkaviszony mellett látta el a cég ügyvezetését, társas vállalkozóként havi fix összegű jövedelmet vett fel. 2007. március 1-jétől megszűnt a főállása, ezért saját vállalkozásával kötött munkaszerződést műszaki igazgató munkakörben, az ügyvezetői feladatok ellátásáért viszont díjazást nem vett fel. Az új Gt. előírásai alapján az ügyvezetői munkakörre kíván 4 órás munkaszerződést kötni havi 69 000 forint munkabérért, és mellette társas vállalkozóként is közreműködne, de nem venne fel jövedelmet, és járulékokat sem fizetne.
193. cikk / 255 Egyéni vállalkozói tevékenység folytatása GYES mellett
Kérdés: Milyen járulékfizetési kötelezettségei vannak annak az egyéni vállalkozónak, aki jelenleg GYES-ben részesül, de mellette aktívan dolgozik? Meg kell-e fizetni a tételes ehót?
194. cikk / 255 Evás bt. beltagjának osztaléka
Kérdés: Jogosult-e táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre és GYED-re egy eva hatálya alá tartozó bevételi nyilvántartást vezető bt. beltagja, aki szülése miatt nem dolgozik a társaságban, jövedelmet nem vesz fel, de tevékenységét alkalmazottja révén tovább folytatja, és osztalékban részesül?
195. cikk / 255 Evás bt. GYES-en lévő tagjának járulékai
Kérdés: A tényleges jövedelem vagy a minimálbér után kell-e megfizetni a járulékokat egy eva hatálya alá tartozó betéti társaság GYES-en lévő, munkát végző tagja után abban az esetben, ha csak napi 2-3 órát dolgozik, és a jövedelme nem éri el a minimálbért?
196. cikk / 255 Szakképzett egyéni vállalkozó járulékalapja
Kérdés: Milyen járulékalap után kell megfizetnie a járulékokat a szakképzett egyéni vállalkozónak? A 69 000 forintos minimálbért, a garantált bérminimumot vagy a dupla minimálbért kell figyelembe venni a járulékbevallás során?
197. cikk / 255 Tényleges járulékalap bejelentése
Kérdés: Helyesen jár-e el a munkáltató abban az esetben, ha a minimálbér kétszeresénél alacsonyabb tényleges járulékalapot a 0708-as bevallás 381. sor b. oszlopában tünteti fel? Eleget tesz-e ezzel az Art.-ban foglalt bejelentési kötelezettségének?
198. cikk / 255 Kiegészítő tevékenységű tag járulékminimumának bevallása
Kérdés: Milyen nyomtatványon kell bevallani a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó havi 4350 forint összegű minimumjárulékát? Milyen gyakorisággal kell megtenni a bevallást, és kötelező-e ezt elektronikus úton intézni?
199. cikk / 255 Több jogviszonyban álló egyéni vállalkozó egészségbiztosítása
Kérdés: Van-e járulékfizetési kötelezettsége annak a nem kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak, aki heti 20 órás munkaviszonyban és heti 16 órát elérő megbízási jogviszonyban áll? Jogosult-e az egyéni vállalkozó az egészségbiztosítás ellátásaira, amennyiben részére az említett két jogviszonya alapján a két kifizető összevontan 131 000 forint után vonja le és fizeti meg a 4+3 százalék egészségbiztosítási járulékot havonta?
200. cikk / 255 Külföldön munkaviszonyban álló vállalkozó biztosítása
Kérdés: Milyen igazolást kell bekérnie a minimumjárulék-fizetés elkerüléséhez a külföldi munkahelyétől annak az eva hatálya alá tartozó betéti társaság beltagjának, aki eddig a cég ügyvezetői feladatait látta el, de most kitelepül Angliába dolgozni? Az ügyvezetői feladatokat a nyugdíjas beltag veszi át, aki jövedelmet nem vesz fel. Elegendő-e, ha csak a tételes ehót fizeti meg utána a társaság?