251 cikk rendezése:
111. cikk / 251 Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetési kötelezettsége
Kérdés: Melyik naptól kell mezőgazdasági őstermelőként járulékot fizetni egy családi gazdaság tagja után, aki sikeres érettségi vizsgát tett, így megszűnt a tanulói jogviszonya, a diákigazolványa azonban még október 31-ig érvényes?
112. cikk / 251 Tanulószerződéssel rendelkező őstermelő
Kérdés: Mentesül a családi gazdaság tagja a járulékfizetési kötelezettség alól, ha emellett tanulószerződéssel rendelkezik?
113. cikk / 251 Rokkantsági ellátás
Kérdés: Beadhatja 2018. május 26-a után a rokkantsági ellátás iránti kérelmet a magánszemély abban az esetben, ha a komplex felülvizsgálaton 2015-ben "C2" minősítést kapott, foglalkoztatási rehabilitációja nem javasolt, de a kérelmét elutasították a szükséges biztosítási idő hiánya miatt? Az igénylő időközben megszerezte a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül szükséges 1095 nap biztosítási időt. Hogyan kell benyújtania az igénylést, és mennyi lesz az ellátás összege? Meg kell jelennie újra az orvosi bizottság előtt, ha a 2015-ös kérelem elutasításában az szerepel, hogy a felülvizsgálat ideje 2018. november hó?
114. cikk / 251 Adatvédelmi előírások a könyvelő, bérszámfejtő cégeknél
Kérdés: Milyen módon érinti a GDPR bevezetése a könyveléssel, bérszámfejtéssel foglalkozó vállalkozásokat? Milyen intézkedéseket kell megtenniük ezeknek a cégeknek annak érdekében, hogy megfeleljenek az adatvédelmi előírásoknak?
115. cikk / 251 Magánszemély közteher-fizetési kötelezettsége
Kérdés: Mely esetben kötelezett a magánszemély a szociális hozzájárulási adó, illetve a 19,5 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás megfizetésére a 2018/4. számú Adózási kérdésben taglalt 84 százalékos szabály alkalmazásával összefüggésben? Hogyan kell teljesíteni a bevallási kötelezettséget ebben az esetben?
116. cikk / 251 Aktív korúak ellátásában részesülő családtag foglalkoztatása
Kérdés: Foglalkoztathatja ideiglenesen segítő családtagként a jelenleg aktív korúak jövedelempótló támogatásában részesülő lányát egy egyszemélyes kft. tagja úgy, hogy jövedelmet semmilyen formában nem fizet a számára?
Amennyiben igen, akkor milyen igazolás, illetve bejelentés szükséges a foglalkoztatáshoz, hogy egy esetleges ellenőrzés során ne legyen probléma?
Amennyiben igen, akkor milyen igazolás, illetve bejelentés szükséges a foglalkoztatáshoz, hogy egy esetleges ellenőrzés során ne legyen probléma?
117. cikk / 251 Polgármester mezőgazdasági őstermelői jogviszonya
Kérdés: Hogyan kell megállapítani a biztosítási kötelezettséget egy mezőgazdasági őstermelő esetében abban az esetben, ha polgármesterként is tevékenykedik? Egy előadáson azt az információt kapta, hogy amennyiben polgármesterként biztosított, akkor őstermelőként nincs járulékfizetési kötelezettsége, a jogszabályokban azonban nem találja az erre vonatkozó előírásokat.
118. cikk / 251 Lábon álló fa értékesítése
Kérdés: Milyen közterheket kell megfizetni abban az esetben, ha egy több mint 10 éve örökölt, osztatlan közös tulajdonban lévő erdőrész egy részét a tulajdonos lábon álló faként értékesítette 2017-ben úgy, hogy a kitermelést és az elszállítást a vevő végzi? A tulajdonos mezőgazdasági őstermelő, de nem ez a főfoglalkozása, és az erdőgazdálkodás nem szerepel a tevékenységi körében. Az adásvételi szerződés nem az ő nevén ment, a tulajdonosok megbízták egy tulajdonostársukat, aki erdőgazdálkodói kódszámmal rendelkezik, és ő járt el helyettük. Melyik sorban kell feltüntetni ezt a bevételt a 2017. évről szóló személyi-jövedelem-adó-bevallásban?
119. cikk / 251 Mezőgazdasági őstermelő közterhei
Kérdés: Hogyan kell megfizetnie a járulékokat, illetve kell-e negyedéves bevallást benyújtania annak a mezőgazdasági őstermelőnek, aki 2017-ben kezdte meg a tevékenységét munkaviszony mellett, de a bevétele 0 Ft volt, mert az általa telepített gyümölcsös még nem fordult termőre, 2018-tól viszont már főállásúként folytatja őstermelői tevékenységét?
120. cikk / 251 GYES-ben részesülő egyéni vállalkozó
Kérdés: Mentesül a minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól a munkaviszonyban is álló egyéni vállalkozó a GYES időtartama alatt, tekintettel a Tbj-tv. vonatkozó szabályaira is, amely szerint a munkaviszonyban álló dolgozók biztosítási jog-viszonya a GYES alatt is fennáll?