372 cikk rendezése:
131. cikk / 372 Tévesen kifizetett ellátás visszakövetelése
Kérdés: Jogszerűen jár el a kifizetőhely abban az esetben, ha egy saját jogú nyugdíjas munkavállaló által előterjesztett táppénzigényre tévesen táppénzt folyósított, majd azt visszakövetelte, tekintettel arra, hogy a munkavállaló utólag, a táppénz megállapítását követően tájékoztatta arról, hogy a munkavégzéssel párhuzamosan öregségi nyugellátásban részesül?
132. cikk / 372 Egyedülállóság megszűnésének bejelentése
Kérdés: Hogyan jelentheti be a szülő az egyedülállóság megszűnését?
133. cikk / 372 Gyermekápolási táppénz elvált szülők esetében
Kérdés: A gyermeket a szülők közös felügyeleti joggal nevelik tovább. A közös felügyeletet a bíróság is elfogadta, így a gyermek egy hónapot az édesapjánál, egy hónapot pedig az édesanyjánál tölt. Az apa 2019. augusztus 8-tól 17-ig gyermek-ápolási táppénz iránti igényt nyújtott be a foglalkoztatójánál működő kifizetőhelyhez, mert abban a hónapban nála volt a gyermek, az édesanya pedig külföldön tartózkodott. Az apának van egy élettársa, akinek a gyermekét közösen nevelik, mert a gyermek édesapja meghalt. Jogosult gyermekápolási táppénzre az édesapa a fenti esetben? Számfejtheti a kifizetőhely a gyermekápolási táppénzt az apa részére?
134. cikk / 372 Munkáltató tájékoztatása egyéb jogviszonyokról
Kérdés: Mindenképpen nyilatkoznia kell a munkavállalónak az egyidejűleg fennálló valamennyi jogviszonyáról a GYED-igény előterjesztése során, és ha igen, milyen okból? Az érintett munkavállaló eddig nem tájékoztatta a munkáltatóját arról, hogy máshol is dolgozik, és most úgy gondolja, hogy ha ez kiderül, akkor az alkalmazója esetleg valamilyen retorziót alkalmazhat vele szemben.
135. cikk / 372 Szülés határozott idejű szerződés lejárta után
Kérdés: Kaphatja a táppénzt a szülésig az a kismama, akinek határozott idejű szerződése szeptember 8-án jár le, szülésének várható időpontja 2019. október 6., és 2019. május 27-től veszélyeztetett terhessége miatt keresőképtelen állományban van? Jogosult lesz valamilyen ellátásra a szülést követően is? Ha igen, akkor mi lesz az ellátások alapja? A munkavállaló a munkavégzése során egy anyasági ellátásokban részesülő kismamát helyettesített.
136. cikk / 372 Családi pótlék
Kérdés: Milyen lehetősége van a családi pótlék igénybevételére annak a szülőnek, aki az elvált férjével felváltva neveli két közös gyermeküket, jelenlegi élettársának gyermeke pedig velük él?
137. cikk / 372 GYED folyósításának felfüggesztése
Kérdés: Jogosan függesztette fel a korábban megállapított gyermekgondozási díj folyósítását a kifizetőhely az alábbi esetben? A közös háztartásban nevelt gyermeket az ellátásban részesülő édesanya élettársa, a gyermek édesapja magához vette, és a gyermekkel elköltözött. Az anya a gyermek ideiglenes hatályú elhelyezése érdekében eljárást kezdeményezett, azonban a kormányhivatal a gyermeket az édesapa gondozásában hagyta, és az ideiglenes hatályú elhelyezési ügyet megszüntette. A kifizetőhely ezután szüntette be a GYED folyósítását.
138. cikk / 372 Táppénz számfejtése folyamatos keresőképtelenség esetén
Kérdés: Hogyan kell számfejteni a munkavállaló táppénzét, ha hosszú ideig folyamatosan keresőképtelen, de a keresőképtelenségről szóló igazolásait csak kéthetente kapja meg, így a számfejtés során előfordul, hogy nincs meg a teljes hónapra vonatkozó dokumentáció? Számfejthető egész hónapra az ellátás abban az esetben, a dolgozó például május 29-ig rendelkezik a táppénzes papírokkal, de a május 30-31. napokról szóló igazolást csak június 13-án tudja leadni?
139. cikk / 372 Nyugdíjas munkavállaló balesete
Kérdés: Jogosult lesz baleseti táppénzre az a nyugdíjas munkavállaló, aki 2018. július 2-től áll jelenlegi foglalkoztatója alkalmazásában munka-viszony keretében, 2019. május 8-án munkavégzés közben balesetet szenvedett, amelynek következtében május 16-ig kórházi ellátásban részesült, és azóta is keresőképtelen? Számfejtheti a kifizetőhely az ellátást, ha a baleset üzemiségét elismerte a munkáltató, és a szükséges dokumentáció is elkészült?
140. cikk / 372 Ellátások szülés esetén
Kérdés: A GYES-en kívül jogosult lehet valamilyen egyéb ellátásra az a munkavállaló, aki 2018. június 11-től áll jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, első gyermeke 2019. június 4-én született, akire tekintettel CSED-et igényelt, de nem volt jogosult az ellátásra, mert jelenlegi munkaviszonya előtt semmilyen biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonya nem volt? Az édesanya egyedülálló.