46 cikk rendezése:
21. cikk / 46 Kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés: Valóban igaz-e az a hír, hogy 2009-ben a több cégben érdekelt nyugdíjas vállalkozóknak már csak egy helyen kell megfizetniük az egészségügyi szolgáltatási járulékot?
22. cikk / 46 Kiegészítő tevékenységű vállalkozó eho-fizetési kötelezettsége
Kérdés: Meg kell-e fizetnie a havi 1950 forint összegű tételes egészségügyi hozzájárulást egy nyugdíjas kft.-tagnak, aki a társasági szerződés szerint munkaviszonyra nem kötelezett, jövedelmet nem vesz ki, költséget nem számol el? A tag egyéni vállalkozóként is tevékenykedik.
23. cikk / 46 Evás bt. bel- és kültagjának osztaléka
Kérdés: Milyen fizetési kötelezettség terheli az evás betéti társaságot a kiegészítő tevékenységű beltagja, illetve a nappali tagozatos egyetemi hallgató kültagja részére kifizetett osztalék után? A beltag után a tételes ehót, és az egészségügyi szolgáltatási járulékot, a személyesen közreműködő kültag után pedig a tételes ehót fizeti meg a cég. Meg kell-e fizetniük a 14 százalékos ehót az osztalék után?
24. cikk / 46 Nyugdíjas beltag közterhei
Kérdés: Meg kell-e fizetnie a tételes ehót és az egészségügyi szolgáltatási járulékot is egy betéti társaság egyetlen nyugdíjas beltagjának, aki személyesen is közreműködik a vállalkozás tevékenységében? Változik-e a helyzet, ha ez a beltag más EU-tagállam, illetve harmadik ország nyugdíjas állampolgára? Kell-e valamilyen közterhet fizetni a nyugdíjas beltag után, ha személyesen nem működik közre, a vállalkozás képviseletét pedig díjazás nélkül látja el?
25. cikk / 46 Több céggel rendelkező nyugdíjas egészségügyi szolgáltatási járuléka
Kérdés: Meg kell-e fizetni a 4350 forint összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot egy nyugdíjas személy után, aki több cégben is tag, de csak az egyikben vesz fel jövedelmet, a többiben csak osztalékot kap? A jövedelemből levonásra kerül a 9,5 százalékos nyugdíjjárulék és a személyi jövedelemadó, a cég pedig megfizeti a tételes ehót és az egészségügyi szolgáltatási járulékot.
26. cikk / 46 Betéti társaság nyugdíjas beltagjának jogállása
Kérdés: Milyen jogviszonyban kell állnia egy betéti társaság nyugdíjas beltagjának, ha ő az üzletvezető, nincs több üzletvezetésre jogosító tag, és a társasági szerződésben nincs rögzítve, hogy munkaviszony keretében látja el a tevékenységét? Kell-e nyugdíjjárulékot vonnia a havi 30 000 forint összegű díjazásából?
27. cikk / 46 Kiegészítő tevékenységű tag egészségbiztosítási járuléka
Kérdés: Kell-e 4 százalékos egészségbiztosítási járulékot vonni a nyugdíjas, kiegészítő tevékenységű tagok részére kifizetett tagi jövedelemből?
28. cikk / 46 Eva hatálya alá tartozó bt. nyugdíjas beltagjának ehója
Kérdés: Kell-e tételes egészségügyi hozzájárulást fizetni egy eva hatálya alá tartozó betéti társaság rokkantnyugdíjas beltagja után abban az esetben, ha személyesen nem közreműködik a társaság tevékenységében, és jövedelmet semmilyen jogcímen nem vesz fel, csak osztalékot kap? A társaságnak van másik beltagja.
29. cikk / 46 Kiegészítő tevékenységű beltag járuléka
Kérdés: Kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni egy betéti társaság kiegészítő tevékenységű beltagjának, aki a társaság üzletvezetője, de rendelkezik heti 20 órás munkaviszonnyal?
30. cikk / 46 Kft. tagjainak jogállása
Kérdés: Állhat-e munkaviszonyban egy 2 személyes kft. 50 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező tagja, aki vezető tisztségviselő és a munkáltatói jogok gyakorlója? Célszerű lenne-e, ha a másik tagnak is lenne aláírási joga, és akkor ő írhatná alá a szerződést? Ebben az esetben meg kellene-e fizetni a 4350 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot a másik – nyugdíjas – tag után, aki egyébként a társaság tevékenységében nem vesz részt? Mi lenne az optimális, gazdaságos megoldás, hogy rend legyen a papírok és jogviszonyok között?