880 cikk rendezése:
11. cikk / 880 Szolgálati idő megvásárlása
Kérdés:
Megvásárolhatja a 40 év szolgálati időből hiányzó 10 évet egy 1968-ban született nő, aki jelenleg nem dolgozik, és szeretne besegíteni az unokái nevelésébe, ezért nem is keres munkát?
12. cikk / 880 Nyugdíjba vonuló munkavállaló passzív jogú baleseti táppénze
Kérdés: Jogosult lesz a biztosítás megszűnését követően, passzív jogon a balesetitáppénz-ellátásra az a munkavállaló, aki 2024. szeptember 30-án üzemi balesetet szenvedett, amely miatt előreláthatóan 2025. januárig keresőképtelen lesz, de 40 év jogosultsági idejére tekintettel 2024. november 15-től nyugdíjba vonul? A foglalkoztató és a munkavállaló megállapodott a továbbfoglalkoztatásról.
13. cikk / 880 Egyéni vállalkozó bevétele táppénz alatt
Kérdés: Befolyásolja a bevétel megszerzésének időpontja a táppénzre való jogosultságot annak az egyéni vállalkozónak az esetében, aki 2025. január 1-jétől – várandósságára tekintettel – táppénzt szeretne igényelni, tevékenységet 2024. december hónapban még végezne, ebben a hónapban számlát is állítana ki 2025. januári fizetési határidőkkel, tehát januárban még folynának be bevételei?
14. cikk / 880 CSED- és GYED-jogosultság több jogviszony esetén
Kérdés: Igényelheti 2024 novemberében a gyermeke megszületésének napjától a csecsemőgondozási díjat, majd a gyermekgondozási díjat a munkáltatójánál az a munkavállaló, aki 2024. április 1-jétől napi 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik, mellette van egy átalányadózó egyéni vállalkozói jogviszonya is, amelyben 2023-ban főfoglalkozásúként biztosított volt, és 2024. évben megbízási jogviszonyban is állt, ahol a havi nettó megbízási díja 300.000 forint volt? Elég, ha szünetelteti az egyéni vállalkozását, vagy meg kell szüntetnie az ellátásokra való jogosultság érdekében? Meg kell szüntetnie a megbízási szerződést, vagy elegendő, ha nem részesül díjazásban a megbízási jogviszonyában?
15. cikk / 880 Munkaviszonnyal nem rendelkező anya GYES-jogosultsága
Kérdés: Igényelhet beteg gyermeke után GYES-t az édesanya abban az esetben, ha a férje Németországban munkavállaló, ő pedig két kiskorú gyermekével 2021. június hónaptól életvitelszerűen Magyarországon él? Az anya munkaviszonnyal nem rendelkezik.
16. cikk / 880 Nyugdíj melletti munkavégzés szabályai
Kérdés: Milyen feltételekkel vállalhat munkát egy nyugdíjas személy?
17. cikk / 880 Rokkantsági ellátásban részesülő személy öregségi nyugdíja
Kérdés: Igénybe veheti az öregségi nyugdíjat az ellátás folyósítása mellett az a rokkantsági ellátásban részesülő személy, aki 2024. november hónapban tölti be a nyugdíjkorhatárát az ellátás folyósítása mellett? Ha igen, hogyan kell elindítani a folyamatot?
18. cikk / 880 Rehabilitációs ellátásban részesülő munkavállaló
Kérdés: Van valamilyen jövedelem- vagy munkaidőkorlát a rehabilitációs ellátásban részesülő munkavállaló foglalkoztatására vonatkozóan? Elvállalhat a magánszemély egy négyórás részmunkaidős munkaviszonyt a „B” munkáltatónál abban az esetben, ha egy másik – szintén napi négyórás – munkaviszonnyal már rendelkezik az „A” munkáltatónál? Figyelembe vehető a rehabilitációs hozzájárulás számítása során megváltozott munkaképességű munkavállalóként a „B” vállalkozásnál, illetve igénybe veheti a szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt utána a „B” munkáltató, ha az „A” munkáltató a részmunkaidőre arányos minimálbér után már elszámolja a kedvezményt?
19. cikk / 880 Nyugdíjigény benyújtása álláskeresési támogatás folyósítása alatt
Kérdés:
Kérhető a nyugdíj megállapítása álláskeresési támogatás folyósítása alatt?
20. cikk / 880 Táppénzben részesülő munkavállaló rokkantsági ellátása
Kérdés:
Visszafizetési kötelezettsége van a táppénz tekintetében annak a hosszú idő óta a jelenlegi foglalkoztatójánál dolgozó munkavállalónak, aki 2024. április 1-jétől folyamatosan táppénzben részesül, és utólag derült ki, hogy rokkantsági ellátást is igényelt? A táppénz teljes összegét vissza kell fizetni ebben az esetben, vagy csak az április 1-jére járó ellátást?