98 cikk rendezése:
71. cikk / 98 Vissza nem térítendő gyorssegély közterhei
Kérdés: A munkabér részének számít-e az üzemi balesetet szenvedett munkavállaló részére adott rendkívüli, vissza nem térítendő gyorssegély, amely nem része a dolgozó esetleges későbbi kártérítési igényének? Milyen adók és járulékok terhelik ezt a kifizetést?
72. cikk / 98 Nem vagyoni kártérítés közterhei
Kérdés: Nem munkajogi jogviszonnyal összefüggésben egy magánszemély részére a bíróság versenytilalmi ellenérték jogcímen 5 millió forint nem vagyoni kártérítést állapított meg. Nettóként fizetendő-e ki ez az összeg, vagy fel kell bruttósítani? Adómentes-e az ezen a jogcímen szerzett jövedelem?
73. cikk / 98 Jövedelempótló kártérítés járulékai
Kérdés: A munkavállaló üzemi balesetet szenvedett, és emiatt a munkáltató jövedelempótló kártérítést adott. Kell-e járulékot fizetni ebben az esetben?
74. cikk / 98 Tartozás átvállalása
Kérdés: Kifizetheti-e egy cég adómentesen az újonnan belépett munkavállalója előző cége felé fennálló tartozását? A dolgozó előző munkahelyén tanulmányi szerződést kötött, a tanfolyamot elvégezte, de ezután a munkaviszonyát megszüntette, ezért a tanfolyam díját vissza kell fizetnie?
75. cikk / 98 Ipari szövetkezeti tag jogviszonya
Kérdés: Megtarthatja-e továbbra is a tagsági viszonyát az az üzletrésszel rendelkező ipari szövetkezeti tag, aki kilép a szövetkezetből (megszünteti munkaviszonyát), és egy kft.-hez megy dolgozni? Hogyan változik a helyzet, ha nem rendelkezik üzletrésszel? Üzletrésszel rendelkező ipari szövetkezeti tag nyugdíjba megy a szövetkezettől. Megtarthatja-e tagsági viszonyát, vagy a munkaviszonyának megszüntetésével tagsági viszonyát is meg lehet-e szüntetni a nyugdíjba vonuló ipari szövetkezeti tagnak? Mi történik a tagsági viszonyával akkor, ha a szövetkezetnél továbbra is kiegészítő tevékenységben néhány órás tevékenységet végez, vagy akkor, ha évenként csak néhány esetben végez munkát?
76. cikk / 98 Autóbusz-vezető szándékos károkozása, ittassága
Kérdés: Egy cég dolgozói munkába járásának biztosítására 2 darab autóbuszt üzemeltet, melyen munkaviszonyban 3 fő autóbusz-vezetőt foglalkoztat. A 3 fő autóbusz-vezető közül 2 fő sosem lépi túl az üzemanyagnormát, 1 fő pedig az üzemanyagnorma 180 százalékát használja fel, és ezzel jelentős kárt okoz a cégnek. Lehet-e ebben az esetben szándékos károkozásról beszélni, lehet-e kártérítéssel élni a munkavállalóval szemben? Megszüntetheti-e a munkáltató a dolgozó munkaviszonyát szándékos károkozás miatt? A cég kollektív szerződéssel, kártérítési szabályzattal nem rendelkezik. Az autóbuszokat egy Volán-telepen tankolják, a tankolás tényét az autóbusz-vezetők aláírásukkal igazolják, a menetlevelek alapján megvan, hogy melyik autóbusz-vezető hány km-t tett meg. Lehet-e alkalmazni a rendkívüli felmondás szabályait abban az esetben, ha az alkoholszondázáskor kiderül, hogy az autóbusz-vezető ittas, és ezt a tényt a jegyzőkönyv aláírásával elismeri, illetve mi a jogszerű eljárás ebben az esetben?
77. cikk / 98 Kedvezmények igénybevétele START-kártyás foglalkoztatás esetén
Kérdés: Mikor telik le a 9 hónapos kedvezményes foglalkoztatás lehetősége egy 2005. augusztus 8-ától munkaviszonyban levő pályakezdő foglalkoztatása szempontjából? Megkaphatja-e egy munkáltató a támogatást abban az esetben, ha a 2005. augusztus 8-ától 2006. május 7-éig tartó időszakra a 0611. számú nyomtatványon megigényelte, majd 2006. május 8. napjától alkalmazza a havonta érvényesíthető járulékkedvezményt, és a dolgozó felmond 2006. június 8-án, tehát a 3 hónapos továbbfoglalkoztatás nem valósul meg?
78. cikk / 98 Foglalkozási megbetegedés utólagos elismerése
Kérdés: Egy biztosított 1 éven keresztül volt betegállományban ún. légiós betegség miatt. Az egy év letelte után kérte a leszázalékolását. A bíróság által az egy év letelte után vált elfogadottá a foglalkozási megbetegedés ténye. Milyen ellátásra jogosult a továbbiakban, illetve jogosult-e kártérítésre vagy egyéb ellátásra?
79. cikk / 98 Ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony keretében alkalmazott munkavállaló járulékának visszaigénylése
Kérdés: Jogosult-e egy cég a 2005. április 1-jétől ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony keretében alkalmazott pályakezdő diplomás fiatalember után fizetett tb-járulék 50 százalékának visszaigénylésére abban az esetben, ha az érintett október 16-án egyik napról a másikra kilépett és külföldre távozott? A dolgozó havi munkabére a minimálbérrel egyező összegű volt.
80. cikk / 98 Pihenőidő képernyő előtti munkavégzés esetén
Kérdés: Kötelező-e kiadni a számítógép előtt töltött munkavégzés esetén a pihenőidőt abban az esetben, ha a munkavállaló a munkaidő meghosszabbodása miatt nem kíván pihenni? Hivatkozhat-e a későbbiekben emiatt egészségkárosodásra?