117 cikk rendezése:
41. cikk / 117 Kölcsön kamata
Kérdés: Helyesen járt el az a társaság, amely egy magánszemélytől kapott kölcsön szerződésben megállapított kamatának összegét béren kívüli juttatásként számolta el, és a kamat 1,18-szoros összege után megfizette a személyi jövedelemadót és a 19,5 százalékos ehót is? A kamat összege megfelel a jegybanki alapkamatnak. A?kölcsönt adó magánszemély semmilyen jogviszonyban nem áll a társasággal, a felek teljesen függetlenek.
42. cikk / 117 Kamatkedvezmény jövedelemváltozása
Kérdés: Hogyan változik a kamatkedvezményből származó jövedelem adózása 2019-ben annak kft.-tagnak az esetében, aki a legnagyobb tulajdonrésszel rendelkezik a cégben, társas vállalkozóként működik közre a vállalkozás tevékenységében, egyben az ügyvezetői teendőket is ellátja, és 2018-ban kamatmentes kölcsönt igényelt és kapott a kft.-ből?
43. cikk / 117 Tagi kölcsön kamatának közterhei
Kérdés: Milyen közterheket kell megfizetni abban az esetben, ha egy kft. tagjai tagi kölcsönt nyújtanak a vállalkozásnak 5 éves futamidőre, amely után negyedéves rendszerességgel történik meg a kamatok fizetése?
44. cikk / 117 Visszatérítendő lakáscélú támogatás
Kérdés: Milyen esetben/esetekben mentesül a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség hatálya alól a munkáltató által folyósított visszatérítendő lakáscélú támogatás?
45. cikk / 117 Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése alatt értékesített tárgyi eszköz
Kérdés: Milyen jövedelemmegállapítási szabályok vonatkoznak egy egyszerűsített vállalkozási adó hatálya alá tartozó egyéni vállalkozóra abban az esetben, ha 2015 óta folyamatosan szünetelteti a tevékenységét, és a vállalkozásban 100 százalékban elszámolt tehergépjárművét ez idő alatt, 2017-ben értékesítette? Az szja-kötelezettségen felül terheli egészségügyihozzájárulás-fizetési kötelezettség is a jövedelmet? Amennyiben igen, akkor alkalmazható a 82 százalékos adóalapszabály?
46. cikk / 117 Munkavállaló részére nyújtott kölcsön
Kérdés: Milyen feltételekkel adhat nagyobb összegű kölcsönt a munkáltató a saját munkavállalójának? A kölcsön összegét három év alatt kellene a dolgozónak visszafizetnie.
47. cikk / 117 Helytelenül adott munkabérelőleg
Kérdés: Hogyan kell eljárnia a munkáltatónak abban az esetben, ha egy munkavállaló által felvett 950 000 forint munkabérelőlegre kötött megállapodásról – amely szerint a dolgozó 12 hónap alatt fogja visszafizetni a felvett összeget – később derült ki, hogy az összeget és az időtartamot is helytelenül tartalmazza, és nem felel meg a törvényeknek?
48. cikk / 117 CSED összegének módosítása utólag kifizetett jövedelem esetén
Kérdés: Helyesen járt el a kifizetőhely, amikor nem módosította a dolgozó 2016. június 28-tól megállapított csecsemőgondozási díjának napi összegét annak ellenére, hogy a bíróság 933?453 forint összegű elmaradt jövedelmet ítélt meg számára a 2014. március 2-től 2016. december 12-ig terjedő időszakra, és a dolgozó kérte az ellátás összegének javítását? A bíróság ítélete alapján az elmaradt jövedelmet, illetve annak késedelmi kamatát a munkáltató 2017. szeptember 15-én egy összegben számfejtette és utalta a dolgozó részére.
49. cikk / 117 Életkezdési támogatás
Kérdés: Mit kell tenni a szülőknek annak érdekében, hogy a gyermekük megkaphassa az életkezdési támogatást?
50. cikk / 117 Elhunyt munkavállaló
Kérdés: Hogyan rendezheti a táppénzt, illetve a ki nem adott szabadságot a munkáltató annak a munkavállalónak az esetében, akit 2016. március 21-től foglalkoztatott, 2016. augusztus 1-jétől súlyos betegség miatt keresőképtelen volt, és 2017. áprilisban elhunyt? A munkavállaló haláláról az internetről értesült a munkáltató, a családtól semmilyen értesítést nem kaptak, az özvegy nem akar kommunikálni a munkáltatóval. A keresőképtelenségről szóló igazolások 2017. április 3-ig állnak a kifizetőhely rendelkezésére, a munkáltató a halál pontos idejét nem tudja.