176 cikk rendezése:
21. cikk / 176 Örökbefogadói díj
Kérdés: Jogosult lehet örökbefogadói díjra az elhunyt testvére gyermekének örökbefogadására tekintettel az örökbefogadó anya, aki 2020. június 10-én született gyermekével jelenleg GYED-ben részesül? A három és fél éves gyermeknek mindkét szülője elhunyt egy baleset következtében, a legközelebbi rokona az édesanyja testvére, aki örökbe fogadja. Folyósítható egy időben a két ellátás? Amennyiben igen, akkor hol kell bejelentenie az igényét abban az esetben, ha a GYED-et a munkáltatójánál működő kifizetőhely folyósítja?
22. cikk / 176 Apa GYED-jogosultsága
Kérdés: Jogosult lehet GYED-re az édesapa a 2021. június hóban született gyermeke után, aki egyelőre nem került a saját háztartásába, születése óta kórházban van, és előreláthatólag néhány hónapig még ott is marad? A gyermek után jelenleg az édesanya GYES-t kap, mert nem rendelkezik munkahellyel, de az apa GYED-jogosultsága esetén természetesen lemondana az ellátásról.
23. cikk / 176 Nagyszülő GYES-jogosultsága
Kérdés: Igényelheti a gyermek után járó gyermekgondozást segítő ellátást a gyermek édesanyjának édesanyja abban az esetben, ha még nem nyugdíjas, és nem szeretné megszüntetni a munkaviszonyát? A gyermek hamarosan betölti a 2. életévét, az anya vissza szeretne menni dolgozni, és a gyermek bölcsődébe kerül, de a nagymama csak részmunkaidőben dolgozik, így hamar tudna menni a gyermekért.
24. cikk / 176 Tartósan beteg gyermeket nevelő szülő özvegyi nyugdíja
Kérdés: Valóban kaphatja újra az özvegyi nyugdíjat az az édesanya, aki korábban a tartósan beteg gyermekére tekintettel kapta az ellátást, de azt a gyermek állapotának felülvizsgálata után megszüntették azzal az indokkal, hogy a gyermek már nem minősül megváltozott munkaképességűnek? A gyermek továbbra is tanul, ezért ő jelenleg is kapja az árvaellátást.
25. cikk / 176 Szülés után járó ellátások igénylése
Kérdés: Milyen ellátásokra lesz jogosult a házastársával együtt élő édesanya az újszülött gyermekére tekintettel? Milyen módon igényelhetők az egyes ellátások? Hogyan kell igényelni a gyermek számára a taj-számot?
26. cikk / 176 Fogyatékossági támogatás
Kérdés: Valóban nem jogosult fogyatékossági támogatásra a 18. életévét betöltött, súlyosan fogyatékos gyermek, ha családi pótlékot folyósítanak utána? A gyermek autista, jelenleg nem dolgozik, a család nehéz anyagi körülmények között él.
27. cikk / 176 1958-ban született nő
Kérdés: Mikor lesz jogosult nyugdíjra egy 1958-ban született nő, aki 20 év szolgálati idővel rendelkezik, amiből 8 évet korkedvezményes munkakörben töltött, és 9 évig részesült rokkantsági nyugdíjban? Szolgálati időnek számítanak a rokkantsági nyugdíjban töltött évek?
28. cikk / 176 Jogalap nélkül felvett ellátás
Kérdés: Igénylőváltás esetén lehetséges a jogalap nélkül felvett gyermekgondozási díj visszamenőleges visszakövetelése úgynevezett betudás útján? Miként történik a korábban megállapított ellátásról történő lemondás, és milyen formában kerül rendezésre az esetleg jogalap nélkül felvett ellátás?
29. cikk / 176 GYED visszamenőleges igénylése
Kérdés: Beadhatja ismét a GYED iránti kérelmét az az édesapa, aki korábban azt a tájékoztatást kapta, hogy visszamenőlegesen csak 3 hónapra igényelhető az ellátás, de most tudomására jutott, hogy ténylegesen 6 hónapra igényelhette volna? Hogyan alakul ebben az esetben az ellátás napi összege?
30. cikk / 176 Nyugdíjnövelés rögzített nyugdíj esetén
Kérdés: Vonatkozik a Tny-tv. 21. §-ának (1) bekezdésében foglalt nyugdíjnövelés arra a közigazgatásban dolgozó személyre, aki korábban a Tny-tv. 82. §-ának (1) bekezdése alapján kérte nyugdíja folyósítás nélküli megállapítását? Az érintett azóta folyamatosan dolgozik, vagyis szolgálati időt szerez, és most tervezi a nyugdíjigénylése benyújtását, de bizonytalan abban, hogy számíthat-e a havi 0,5 százalék többletre, ami esetében már több mint 48 hónap, azaz 24 százalék.