1309 cikk rendezése:
1. cikk / 1309 Többes jogviszonyú vállalkozó minimumközterhe
Kérdés: Mentesül továbbra is a minimumközteher megfizetése alól egy egyéni vállalkozó, aki egyben egy kft. ügyvezetőjeként társas vállalkozónak minősül, és ebben a jogviszonyában fizette meg a minimumjárulékot, valamint a szociális hozzájárulási adót, 2024. március 1-jétől azonban a társas vállalkozói jogviszonyára tekintettel GYED-ben részesül? Az érintett egyéni vállalkozóként kivétet nem realizál, viszont most a GYED miatt okafogyottá vált az a nyilatkozata, amely szerint társas vállalkozóként teljesíti a minimális közteherfizetési kötelezettségét.
2. cikk / 1309 Többes jogviszonyú egyéni vállalkozó tevékenységének szüneteltetése
Kérdés: Szüneteltetés esetén meg kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot egy egyéni vállalkozónak, aki vállalkozása mellett évek óta mezőgazdasági őstermelői tevékenységet is folytat, de ebben a jogviszonyában nincs járulékfizetési kötelezettsége?
3. cikk / 1309 Munkavállalás passzív GYED-ben
Kérdés: Vállalhat munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében egy édesapa abban az esetben, ha jelenleg GYED-ben részesül, amelyet a korábbi munkáltatója által üzemeltetett kifizetőhely folyósít a gyermek kétéves koráig, 2025. március 20-ig?
4. cikk / 1309 Munkavégzéssel kapcsolatos képzés
Kérdés: Kötelezheti-e a munkavállalót a munkáltató a munkavégzéssel kapcsolatos képzésre?
5. cikk / 1309 Munkavállaló visszatérése GYED alatt
Kérdés: Visszatérhet dolgozni egy rövid időre a munkáltatójához heti 15 óra munkavégzésre egy munkavállaló, aki 2024. október 17-től GYED-ellátásban részesül? Hogyan kell jeleznie a munkavállalónak a visszatérési szándékát, illetve kell kötnie egy különmegállapodást a munkáltatójával? Helyesen jár el a munkáltató, ha a szülés előtti utolsó bére alapján számolja a jelenlegi időarányos munkabérét? Van valamilyen bejelentési kötelezettsége a biztosítottnak a Magyar Államkincstár felé? Milyen módon tudja bevallani a munkáltató a havi 2508-as bevalláson a dolgozó részére kifizetett munkabért?
6. cikk / 1309 Apasági szabadság igénybevétele
Kérdés: Jogosult 2025. január 31-ig igénybe venni az apasági szabadságot a 2024 szeptemberében született gyermeke után az apa abban az esetben, ha 2024-ben egy napot sem vett igénybe?
7. cikk / 1309 Előnyszabály a GYÁP összegének megállapítása során
Kérdés: Alkalmazható az előnyszabály a táppénz összegének megállapítása során annak a munkavállalónak az esetében, aki 2024. november 4-től áll jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, előző munkaviszonya 2024. október 15-én szűnt meg, és 2025. január 6-ától négyéves gyermeke jogán gyermekápolási táppénzt igényel? A dolgozónak nincs sem 180, sem 120 napi jövedelme, mert 2022. szeptember 25-én született gyermekével GYED-en volt, azt követően pedig munkaviszonyának megszűnéséig táppénzben részesült.
8. cikk / 1309 GYÁP közös felügyeleti jog esetén
Kérdés: Kaphatja egyedülállóként a gyermek-ápolási táppénzt az a 2020-tól munkaviszonyban álló dolgozó, aki 5 éves gyermeke szülői felügyeleti jogát az elvált férjével közösen gyakorolja, és a gyermek betegségére tekintettel 2025. január 24-től keresőképtelen? A házastársak 2024-ben váltak el, a volt férj élettársi kapcsolatban él.
9. cikk / 1309 Táppénz összege minimálbér emelése esetén
Kérdés: A minimálbér emelése miatt a GYED-hez hasonlóan a táppénz összegét is át kell számolni abban az esetben, ha az ellátás áthúzódik egyik évről a másikra?
10. cikk / 1309 A GYES utáni visszatérés szabályai
Kérdés: Milyen kötelességei és jogai vannak a munkavállalónak, illetve a munkáltatónak a GYED-, illetve GYES-ellátásról történő visszatérés esetén?