86 cikk rendezése:
31. cikk / 86 Fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése
Kérdés: Lehetővé teszi az új Mt., hogy egy napi 6 órás részmunkaidőben foglalkoztatott, jelenleg gyermeke gondozása, ápolása miatt fizetés nélküli szabadságon tartózkodó munkavállaló nő munkaviszonyát átszervezés címén megszüntesse a munkáltató? Az átszervezés érinti az ugyanolyan munkakörben foglalkoztatott egyéb munkavállalókat is.
32. cikk / 86 Készenléti időre járó pótlék
Kérdés: 2012. július 1. után az új Mt. alapján megállapítható-e egy munkavállaló munkabére a munkaszerződésben úgy, hogy a készenléti időre járó pótlékot átalányként, illetve a munkavállaló alapbérébe beépítve tartalmazza?
33. cikk / 86 Kismama kedvezményei
Kérdés: Milyen kedvezményekben részesülhet egy kismama a munkavégzés ideje alatt 2012. július 1. előtt és után?
34. cikk / 86 Egyetemi előadó közterhei
Kérdés: Milyen adó- és járulékfizetési, bevallási, illetve nyilvántartási kötelezettsége van annak az adószámos magánszemélynek, aki heti 40 órás munkaviszony mellett egyetemi előadásokat tart, illetve fordít? Alkalmazható-e ebben az esetben a Tbj-tv. 21. §-a, amely szerint nem képez járulékalapot a szerzői jogi védelem alá eső díj? Mi a teendő, ha a kifizető külföldi?
35. cikk / 86 Családi pótlék folyósításának felfüggesztése
Kérdés: Felfüggesztheti-e a jegyző a családi pótlék folyósítását abban az esetben, ha a gyermek rendszeresen jár iskolába?
36. cikk / 86 Munkabér elszámolása orvosi vizsgálat ideje alatt
Kérdés: Köteles-e rendes szabadságot kivenni a munkavállaló abban az esetben, ha cukorbetegségben szenved, amelynek következtében időszakonként, előreláthatólag havonta egy alkalommal kezelés, illetve ellenőrzés céljából orvosi vizsgálaton kell megjelennie, amelynek időtartama egyelőre nem ismert? A munkavállaló arra kérte a munkáltatóját, hogy az orvosi vizsgálaton való részvétel időtartamára (amely lehet néhány óra vagy akár egy egész nap) nem szeretne szabadságot kivenni, szeretné, hogy az orvosi igazolások alapján a munkáltató a kieső időtartam alatt állásidő vagy egyéb jogcímen munkabérben részesítené. Köteles-e eleget tenni ennek a kérésnek a munkáltató?
37. cikk / 86 Személygépkocsi-használat költségei
Kérdés: Köteles-e a munkáltató a munkaköri feladatok ellátásával összefüggésben felmerült személygépkocsi-használat költségeit megtéríteni a munkavállalónak, illetve a költségek megtérítését kötheti-e ahhoz a feltételhez, hogy a munkavállaló által használt személygépjármű a munkavállaló tulajdonában álljon? A munkáltató köteles-e a munkavállalónak a munkába járással összefüggésben felmerült személygépkocsi-használat költségeit megtéríteni? A munkavállaló munkaköri feladatainak ellátásához szükséges a személygépjármű használata, a munkáltató a munkaviszony létesítésének egyik feltételeként határozta meg, hogy a munkavállaló személygépkocsival, illetve személygépkocsi használatával rendelkezzen.
38. cikk / 86 Munkáltatói döntésen alapuló illetmény megvonása
Kérdés: Visszavonható-e a munkáltatói döntésen alapuló illetmény abban az esetben, ha két intézményt összevonnak, és azért vonják vissza az illetmény egy részét, hogy ne legyen bérfeszültség a kollégák között? Az érintett munkavállaló feladatköre nem változott, gazdasági vezetőként az összevonás miatt megduplázódott a munkája.
39. cikk / 86 Nők kedvezményes nyugdíja
Kérdés: Melyek azok az időtartamok, amelyek jogosító időként beszámítanak a nők kedvezményes nyugdíjazásánál, amely életkorra tekintet nélkül 40 év munka után jár?
40. cikk / 86 Jegypénztárosok munkarendje
Kérdés: Hogyan osztható be helyesen a 2 fő jegypénztáros munkakörben dolgozó munkavállaló munkarendje egy kiállítást üzemeltető költségvetési intézménynél, amely szombat, vasárnap és ünnepnapokon is nyitva tart? Jelenleg a munkavállalók heti váltásban dolgoznak, így a szabadság kiadására nincs lehetőség. A munkavállalók munkaideje nem éri el a havi 174 órát, és a munkabérük állandó.