177 cikk rendezése:
1. cikk / 177 Szülés érettségi után
Kérdés: Hogyan lehet jogosult egészségügyi szolgáltatásra a tanulói jogviszonya megszűnését követően az a várandós kismama, aki 2025 nyarán fejezi be középiskolai tanulmányait, és a szülés várható ideje 2025. december 5.? Miként változik a helyzet, ha a családi betéti társaságban kültagként személyesen közreműködik és jövedelmet szerez?
2. cikk / 177 Heti 36 órás munkaviszonnyal rendelkező társas vállalkozó
Kérdés: Mentesül a havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség alól az a társas vállalkozó, aki heti 36 órás munkaviszonyt létesít egy diákszövetkezettel?
3. cikk / 177 Kivaalap diákszövetkezeten keresztül alkalmazott diákok esetén
Kérdés: Valóban nem érinti a kivaalapot, ha egy kisvállalati adó hatálya alá tartozó kft. diákszövetkezeten keresztül diák munkavállalókat alkalmaz?
4. cikk / 177 Szakközépiskolás kismama ellátásai
Kérdés: Milyen ellátásokra lehet jogosult egy nappali tagozatos szakközépiskolába járó kismama?
5. cikk / 177 Magasabb összegű családi pótlékban részesülő gyermek utazási kártyája
Kérdés: Milyen módon, hol tud érdeklődni az asztmás gyermekére tekintettel magasabb összegű családi pótlékban részesülő szülő a gyermek részére járó utazási kártya után, amire – tudomása szerint – jogosult lenne, de nem kapta meg?
6. cikk / 177 Egyéni vállalkozó közterhei nappali tagozatos egyetemi tanulmányok szünetelése alatt
Kérdés: Hogyan kell eljárni egy átalányadózó egyéni vállalkozó esetében, aki nappali tagozatos egyetemi hallgatói státuszára tekintettel mentesül a minimumjárulék-fizetési kötelezettség alól, de most a tanulmányait halasztja, passzív féléve lesz? Maradhat továbbra is mellékállású az egyéni vállalkozásában? Az egyetem a passziválásról az alábbi tájékoztatást adja: „A NEAK szabályozása szerint a hallgató jogviszonya kezdetétől a diákigazolványra való jogosultságának megszűnéséig – a hallgatói jogviszony szüneteltetése alatt is – jogosult a társadalombiztosításra, így az a passzív félév alatt is biztosított a számára. A jogviszony szüneteltetése alatt tehát a társadalombiztosításra jogosult a hallgató, de diákigazolványra nem.”
7. cikk / 177 Szünidős diák baleseti táppénze
Kérdés: Meddig folyósítható üzemi baleseti táppénz a 2024. július 22-től augusztus 22-ig szóló munkaszerződéssel foglalkoztatott szünidős diák részére, aki augusztus 21-én üzemi balesetet szenvedett, amelynek következtében több hétig kórházban volt, jelenleg pedig fekvőbetegként otthonában gyógyul, iskolába nem tud járni, és gyógyulása előreláthatóan hosszabb időt vesz igénybe?
8. cikk / 177 CSED határozott idejű munkaviszony esetén
Kérdés: Jogosult CSED-re 2024. augusztus 27-től, gyermeke születésétől az a munkavállaló, aki 2023. szeptember 18-tól 2024. szeptember 30-ig tartó határozott idejű munkaszerződés alapján áll a munkáltatója alkalmazásában, és előtte 2023. július 10-től augusztus 10-ig ugyanaz a munkáltató szünidős diákként szintén határozott idejű munkaviszonyban foglalkoztatta? Amennyiben fennáll a jogosultság, mennyi ideig jár az ellátás?
9. cikk / 177 Ügyvezető egyetemi hallgatói jogviszonyának megszűnése
Kérdés: Mikortól kell tagi jogviszonyban megfizetni a járulékokat egy kft. ügyvezetője után, akinek az utolsó vizsgája 2024. június 27-én volt az egyetemen, de a diákigazolványa július 31-ig még érvényes?
10. cikk / 177 Diákok keresőképtelensége
Kérdés: Hogyan kell elbírálnia a kifizetőhelynek a szünidőben egy hónapos határozott idejű, napi hatórás munkaszerződéssel foglalkoztatott nappali tagozatos középiskolai diák baleseti táppénz iránti igényét abban az esetben, ha a belépését követő második napon üzemi balesetet szenvedett, amelyből eredően előreláthatóan hosszabb ideig keresőképtelen lesz? A tanuló 17 éves. Jogosult lesz az ellátásra, és ha igen, akkor mennyi időre? Jogosult lesz táppénzre egy nappali tagozatos egyetemi hallgató, akit 2024. június 16-tól 2024. augusztus 15-ig tartó megbízási szerződéssel alkalmazott a foglalkoztató havi 280.000 forint megbízási díjért, és július 10-től keresőképtelen lett? A megbízott 2024. június 16-tól június 30-ig 140.000 forint megbízási díjat kapott, illetve a július 1-jétől 9-ig tartó időszakra a havi megbízási díj arányos részét is kifizették a számára. Esetleges keresőképtelenség esetén hogyan kell eljárnia a foglalkoztatónak abban az esetben, ha iskolaszövetkezeten keresztül foglalkoztat egy fő diákot?