126 cikk rendezése:
91. cikk / 126 Passzív táppénz mértéke
Kérdés: Hány százalékos mértékű a biztosítási jogviszony megszűnése után járó úgynevezett passzív táppénz?
92. cikk / 126 Többes jogviszonyú biztosított táppénze
Kérdés: Melyik jogviszonyában lesz jogosult a táppénzre, illetve aktív vagy passzív jogú táppénz illeti-e meg azt a biztosítottat, aki 2009. május 11-től előreláthatólag több hónapon keresztül keresőképtelen, és munkaviszonya 2009. május 13-án megszűnt, és a munkaviszonya mellett körülbelül két éve egyéni vállalkozói tevékenységet is folytat? Hogyan jár el helyesen a munkáltató?
93. cikk / 126 Passzív táppénz időtartama 2009. augusztus 1-jétől
Kérdés: Keresőképtelensége esetén valóban csökkentett időtartamú táppénzre lesz-e jogosult az a munkavállaló, akinek a felmondási ideje 2009. augusztus 10-én fog lejárni, és a munkaviszonya is ezen a napon szűnik meg? A passzív táppénz időtartama ebben az esetben valóban csak 30 nap lehet?
94. cikk / 126 Változások 2009. július 1-jétől
Kérdés: Melyek az adó- és járuléktörvényeket, valamint az egészségbiztosítási és a nyugdíj-biztosítási ellátásokat érintő legfontosabb változások 2009. július 1-jétől?
95. cikk / 126 1950-ben született férfi egyéni vállalkozó nyugdíjazásának lehetőségei
Kérdés: Elmehet-e előrehozott öregségi nyugdíjba egy 1950. szeptember 10-én született férfi egyéni vállalkozó, aki rendelkezik 42 év szolgálati idővel? Ha nem, akkor mik a lehetőségei annak, hogy ezt az idén mégis megtehesse? Ha visszaadja az egyéni vállalkozói igazolványát, vagy ha másodfoglalkozású egyéni vállalkozóvá válik, akkor elmehet az idén előrehozott nyugdíjba?
96. cikk / 126 Jövedelemigazolás adatai
Kérdés: Fel kell-e tüntetni a jövedelemigazolás pótlapján a szabadságmegváltás címén kifizetett nem rendszeres jövedelmet?
97. cikk / 126 1951-ben született nő előrehozott öregségi nyugdíja
Kérdés: Elmehet-e 2008. évben előrehozott öregségi nyugdíjba az az 1951-ben született nő, aki heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett evás egyéni vállalkozó?
98. cikk / 126 Határozott idejű közalkalmazotti munkaszerződés megszűnése
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a közalkalmazottnak, aki 2006 szeptemberétől tanárnőként dolgozik egy általános iskolában, de a 2008. június 28-án lejáró határozott idejű munkaszerződését a munkáltató létszámleépítés miatt nem kívánja meghosszabbítani? Mikortól mehet el táppénzre, mi lesz az aktív, illetve passzív jogú táppénzének az alapja, és mindenképpen megszűnik-e a munkaviszonya az ellátás alatt is? Kiveheti-e a tanév során felgyülemlett szabadságát? A naptári évet vagy a tanévet veszik figyelembe a szabadság számításánál? Terhessége esetén mi lenne a TGYÁS, a GYED és a GYES alapja? Amennyiben június végén megszűnik a munkaviszonya, és nem lesz meg a 180 ledolgozott munkanap, számításba vehető-e egy újabb munkaviszony keretében megszerezett jövedelem, illetve munkaviszony?
99. cikk / 126 Keresőképtelenség igazolásának megtagadása
Kérdés: Kihez fordulhat a munkáltató, illetve milyen szankció alkalmazása lehetséges az alábbi esetben? Egy közalkalmazott 2008. február 18-tól táppénzes állományba került, keresőképtelenségének igazolását a 2008. február 18-tól március 9-ig terjedő időtartamra leadta, mely szerint tovább keresőképtelen. Az igazolás alapján 15 nap betegszabadság kifizetésre került részére, valamint, mivel március 8-tól táppénzre jogosult, igazolását a foglalkoztatói igazolással az Egészségbiztosítási Pénztár felé továbbította a cég. A munkavállaló ezután a munkáltató többszöri megkeresése ellenére sem adott le több orvosi igazolást.
100. cikk / 126 Nyugdíjas munkavállaló utólag kifizetett járandóságának nyugdíjjáruléka
Kérdés: Helyesen járt-e el a kifizető abban az esetben, ha egy nyugdíjas munkavállaló részére a munkaügyi bíróság döntése alapján 2006. évre vonatkozóan 2007. évben kifizetett járandóságból levonta a nyugdíjjárulékot annak ellenére, hogy ezt a közterhet csak 2007. április 1-jétől kell megfizetni?