299 cikk rendezése:
71. cikk / 299 Főállású kisadózó táppénze
Kérdés: Jogosult táppénzre a főállású kisadózó egyéni vállalkozó? Amennyiben igen, akkor mentesül az adófizetési kötelezettség alól a keresőképtelensége ideje alatt, tekintettel arra, hogy előreláthatóan hosszú ideig nem tud dolgozni?
72. cikk / 299 Személyes közreműködés GYES mellett
Kérdés: Elláthatja az ügyvezetői feladatokat megbízási jogviszonyban ingyenesen egy kft. tagja abban az esetben, ha gyermeke kétéves kora után GYES-t kíván igénybe venni, és a cégben van egy másik ügyvezető is? Lehet két ügyvezetője egy időben egy cégnek? Kötelező jövedelmet kivennie abban az esetben, ha a társaság tevékenységében személyesen is közreműködik? Milyen közterheket kell megfizetni a személyes közreműködésre tekintettel? Kell módosítani a társasági szerződést abban az esetben, ha a személyes közreműködést, illetve az ügyvezetést munka-viszony keretében szeretné ellátni? Van valamilyen időkorlát a munkaidőre vonatkozóan a GYES melletti munkavégzés esetén?
73. cikk / 299 1959-ben született személy
Kérdés: Elmehet előnyugdíjba egy 1959-ben született személy abban az esetben, ha már 42 éve fizeti a társadalombiztosítási járulékokat? Mire számíthat, ha beadja az igénylését?
74. cikk / 299 Passzív GYES figyelembevétele jogosultsági időként
Kérdés: Beleszámít a nők kedvezményes nyugdíjához szükséges 40 év jogosultsági időbe a passzív GYES időtartama?
75. cikk / 299 1959-ben született személy nyugellátása
Kérdés: Hogyan tudna nyugdíjat igényelni egy 1959 márciusában született középiskolai tanár, aki 1981. szeptember 1-jétől folyamatos munkaviszonnyal rendelkezik, fém csípőprotézissel él, és állandó pszichiátriai kezelésre jár?
76. cikk / 299 1957-ben született nő nyugdíja
Kérdés: Jogosult lehet a nők kedvezményes nyugdíjára az az 1957-ben született nő, aki az általános iskolai tanulmányai befejezését követően munkába állt, három gyermeket szült, melyek közül kettő után összesen 6 évig részesült GYES-ben, a harmadik gyermeke súlyosan fogyatékos, 14 éve otthon ápolja, és ápolási díjat kap? Jelenleg 36 év jogosultsági idővel rendelkezik, egészségi állapota ötvenszázalékos, és rehabilitálható.
77. cikk / 299 Rokkantsági ellátás ápolási díj mellett
Kérdés: Jogosult lehet rokkantsági ellátásra az a személy, aki idős édesanyja otthoni ápolása miatt 7 éve ápolási díjban részesül, de időközben a saját egészségi állapota is jelentősen megromlott? Jogosult lehet egyszerre a két ellátásra?
78. cikk / 299 Ápolási díj összege
Kérdés: Jogosan kapott magasabb összegű ápolási díjat február hónapban az az édesanya, aki 14 éve ápolja súlyosan fogyatékos gyermekét, vagy valamilyen félreértés történt az utalás során? Az anya semmilyen kérelmet nem adott be a magasabb összegű ellátás folyósítására.
79. cikk / 299 Ápolási díjban részesülő mezőgazdasági őstermelő
Kérdés: Milyen közterheket kell megfizetnie a családtagjaival közös őstermelői igazolvány alapján gazdálkodást folytató őstermelőnek abban az esetben, ha beteg gyermekének ápolására tekintettel ápolási díjat igényelt, amit 2018. december 1-jétől meg is állapítottak a részére? Be kell jelenteni valamilyen módon az ellátást a NAV felé? Folytathatja továbbra is a tevékenységet a hozzátartozó, vagy van valamilyen korlátozás a munkavégzésre?
80. cikk / 299 Nyugdíjas személy ápolási díja
Kérdés: Jogosult lehet ápolási díjra az a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő személy, aki édesanyja ápolására tekintettel szeretné igényelni az ellátást, de azt a felvilágosítást kapta, hogy a nyugellátás kizárja a jogosultságot, viszont az egyik ismerőse együtt kapja a két ellátást?