25 cikk rendezése:
11. cikk / 25 Adókedvezmények érvényesítése
Kérdés: Van valamilyen szabályozás arra vonatkozóan, hogy milyen sorrendben érvényesíthető a családi adókedvezmény és a személyi kedvezmény annál a munkavállalónál, aki mindkettőre jogosult? Abban az esetben, ha a személyi kedvezményt érvényesítik először, a családi kedvezmény fennmaradó része járulékkedvezményként érvényesíthető, ellenkező esetben viszont a személyi kedvezmény tulajdonképpen elveszik.
12. cikk / 25 Családi adókedvezmény elszámolása
Kérdés: Hogyan kell a gyakorlatban elszámolni a családi adókedvezményt havi 161?000 forint munkabérből abban az esetben, ha a munkavállalónak 3 gyermeke van? Milyen sorrendben érvényesíthető a kedvezmény a járulékokból?
13. cikk / 25 Családi adókedvezmény
Kérdés: Milyen összegű családi adókedvezményre jogosult a férj abban az esetben, ha 4 gyermeke van, a feleségével közösen érvényesítik a kedvezményt, a férj 1, a feleség pedig 3 gyermek után?
14. cikk / 25 Családi kedvezmény
Kérdés: Hogyan alakul a családi kedvezmény igénybevételi lehetősége az alábbi esetben? 3 gyermekével közös háztartásban élő édesanya családi kedvezményt vesz igénybe. A legidősebb gyermek saját jogán kapja a családi pótlékot, a középső gyermek 3. éves nappali tagozatos egyetemi hallgató, jelenleg 3 hónapos kötelező gyakorlati képzésén vesz részt, a harmadik gyermek pedig másodéves nappali tagozatos főiskolás. Ennek megfelelően a munkavállalónak 1 fő kedvezményezett eltartottja és 2 fő eltartottja van, és havi 33 000 forint összegű adókedvezményt vett igénybe. A három hónapos kötelező gyakorlaton részt vevő tanuló az első hónapban minimálbér alatti jövedelmet kapott, de a másik két hónapban ezt túllépték 30 ezer forinttal. Be kell nyújtani valamilyen igazolást a súlyosan fogyatékos legidősebb gyermek után, aki saját jogán kapja a családi pótlékot? Az elmúlt két évben semmilyen papírt nem küldtek be a kormányhivatalhoz. A figyelembevételhez elegendő megőrizni az iskolai látogatási igazolást?
15. cikk / 25 Magzat utáni családi kedvezmény érvényesítése élettársi kapcsolatban
Kérdés: Érvényesítheti év végén az adóbevallásban a magzati időszakra eső családi adókedvezményt egy nem bejegyzett élettársi kapcsolatban élő pár férfi tagja? Az anyának nincs munkáltatója, ezért ő az év során nem tudta érvényesíteni a kedvezményt.
16. cikk / 25 Családi kedvezmény érvényesítése elvált szülők esetén
Kérdés: Érvényesítheti az édesapa az anyával 50 százalékban megosztva a családi adókedvezményt, ha a bíróság döntése alapján az elvált szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák a gyermekeiket? Mindhárom gyermek az édesanyával lakik egy háztartásban, de hétvégén és néha hétköznap is az édesapánál tartózkodnak.
17. cikk / 25 Külföldi munkavállaló családi kedvezménye
Kérdés: Igénybe veheti a családi kedvezményt egy külföldi illetőségű munkavállaló a nem Magyarországon élő gyermekei után? A gyermekeknek sem adóazonosító jelük, sem tajszámuk nincs.
18. cikk / 25 Családi kedvezmény nagykorú fogyatékos gyermek után
Kérdés: Mennyi családi kedvezményre jogosult az a család, ahol 3 gyermek van, egy 10 éves, egy 12 éves és egy 18 éves nagykorú fogyatékos gyermek, aki 2014. szeptember 1-jétől saját jogán kapja a családi pótlékot? Miként és meddig számítható be a nagykorú fogyatékos gyermek, és milyen összegű családi kedvezmény jár utána?
19. cikk / 25 Családi kedvezmény elvált szülők esetén
Kérdés: Melyik szülő érvényesítheti a gyermekekre járó családi kedvezményt abban az esetben, ha elváltak, és megosztva kapják a családi pótlékot?
20. cikk / 25 Ellátások és adókedvezmény harmadik gyermek szülése esetén
Kérdés: Jogosult az anya és az apa is a kisgyermekes munkavállalók utáni adókedvezményre az alábbi esetben? A házaspár második gyermeke 2010. július 25-én született, ez alapján a feleség TGYÁS, majd GYED ellátást vett igénybe a gyermek után annak 2 éves koráig. 2012 novemberében kiderült, hogy újra gyermeket várnak, a szülés várható időpontja 2013. július 4. A feleség 2003-tól pedagógusként dolgozik, besorolási bére bruttó 138 000 forint, azonban 2012 novemberétől havi bruttó 200 000 forint díjazásért a családi vállalkozásban is munkaviszonyban áll, kezdetben rész-, 2013. március 1-jétől teljes munkaidőben. Ettől az időponttól a férj veszi igénybe a GYES-t a részmunkaidős munkaviszonya mellett. Milyen összegű GYED-re lesz jogosult a feleség a születendő harmadik gyermek után? Tehetnek valamit annak érdekében, hogy a maximális összegű ellátást kapja az édesanya?