287 cikk rendezése:
11. cikk / 287 Munkabérletiltás adóköteles költségtérítésből
Kérdés: A munkába járás költségtérítésének adómentes összeghatáron felüli részéből le kell vonni a NAV határozatában előírt letiltást? A munkáltató a napi munkába járás 30 forint/kilométer összegű adómentes költségtérítésén felül kilométerenként 26 forintot adóköteles jövedelemként számfejt az érintett dolgozó részére. A NAV-határozat értelmében a munkavállaló nettó munkabérét 33 százalékos letiltás terheli.
12. cikk / 287 Munkaviszony jogellenes megszüntetése
Kérdés: Milyen igényekkel léphet fel a munkavállaló a munkaviszony jogellenes megszüntetése esetén?
13. cikk / 287 Ellátottak utazási utalványa
Kérdés: Van valamilyen teendője egy utazási utalványra jogosult nyugdíjas munkavállalónak az utalványra vonatkozó változásokkal kapcsolatban? Mit jelent pontosan ez a változás, és hogyan érinti azokat, akik már rendelkeznek ezzel a juttatással?
14. cikk / 287 Jogalap nélkül felvett egészségbiztosítási pénzbeli ellátás
Kérdés:
Hogyan változott 2024. január 1-jétől a jogalap nélkül kifizetett egészségbiztosítási pénzbeli ellátások tekintetében az eljárás lefolytatását érintő szabályozás? Van olyan minimális értékhatár, amely alatt a visszafizetésre kötelező eljárást nem kell lefolytatni?
15. cikk / 287 Munkavállaló képzése
Kérdés: Utasíthatja a munkáltató a munkavállalóit, hogy szombati napokon járjanak egy olyan képzésre, ahol – többek között – a munkájukhoz szükséges új eszközök kezelését is megtanulják? Szombati napokon egyébként beosztás szerint nem végeznek munkát a dolgozók. A tanfolyam díját ebben az esetben a munkáltatónak kell megfizetnie?
16. cikk / 287 Munkaviszony létrejötte e-mailen
Kérdés:
Létrejön a munkaszerződés abban az esetben, ha a munkáltató elküldi az ajánlatot e-mailen a munkavállalónak, és a munkavállaló e-mailen elfogadja azt?
17. cikk / 287 Úti baleset
Kérdés: A munkahely és a lakás/szállás közötti közlekedés során bekövetkező baleset csak abban az esetben minősül munkabalesetnek, ha az a munkáltató saját vagy bérelt járművével, illetve más szerződés vagy megállapodás alapján biztosított járművel történt. (Ellenkező esetben a baleset nem munkabaleset, hanem ún. úti baleset, amely egy társadalombiztosítási fogalom.) Hogyan kell értelmezni a fenti jogszabályt az alábbi esetben? A dolgozók reggel a cég által szerződésben lévő társaság autóbuszával mentek dolgozni, és sajnos a buszt baleset érte. Az egyik dolgozó súlyosabban, a másik dolgozó könnyebben sérült, a háziorvosa mindkettőt táppénzes állományba vette a baleset napjától.
18. cikk / 287 Útiköltség-térítés túlóra esetén
Kérdés:
Hogyan számolható el az útiköltség-térítés a munkavállaló hétvégére elrendelt túlórájára történő utazásra, ha a dolgozó az érintett hónapban havibérletet kap, de a hétvégén a saját gépjárművével megy be dolgozni? Adható adómentes költségtérítés ebben az esetben?
19. cikk / 287 Fogyatékossági támogatás és vakok személyi járadéka
Kérdés: Kaphatnak fogyatékossági támogatást is egy cég megváltozott munkaképességű munkavállalói, akik közül sokan gyengénlátók, és a vakok személyi járadékában már részesülnek?
20. cikk / 287 Munkába járás költségtérítése
Kérdés: Adható adómentes költségtérítés a munkába járásra azoknak a dolgozóknak, akik az év nagy részében egy több céget érintő szerződéses buszjárattal járnak dolgozni, de amikor más cégeknél nyári leállás van, akkor a busz nem közlekedik, ezért a munkavállalóknak máshogyan kell megoldaniuk a munkahelyre történő bejutást?