376 cikk rendezése:
161. cikk / 376 Táppénzjogosultság
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a rokkantsági ellátásban részesülő személynek, akinek a munkaviszonya közös megegyezéssel szűnt meg, előtte táppénzen volt, és most kapott egy levelet az egészségbiztosítási pénztártól, hogy 1 havi táppénzt nem kap meg, mert már kimerítette az egy évet? Az érintett többször kérte a volt munkáltatóját, hogy mondja meg, hogy meddig lehet táppénzen, végül kapott egy igazolást, hogy mikor kezdődött az ellátás. A volt munkáltató időközben új céget alapított.
162. cikk / 376 Tévesen utalt bérpótlék visszavonása
Kérdés: Jogszerűen járt el a foglalkoztató, amikor a munkavállaló munkabéréből levonta az elmúlt hónapban tévesen többletként utalt bérpótlékot?
163. cikk / 376 Letiltás munkabérből
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak abban az esetben, ha egy önálló bírósági végrehajtó a munkabérét érintő letiltást adott ki, de álláspontja szerint a tartozást már kiegyenlítette? Továbbra is érvényesítenie kell a munkáltatónak a letiltást, vagy a munkavállaló értesítése alapján leállíthatja a levonást?
164. cikk / 376 Munkakör ellátására alkalmatlan közalkalmazott felmentése
Kérdés: Minősülhet munkavállalói felmondásnak, ha egy közalkalmazott, aki az egészségi állapota miatt már nem tudja ellátni a munkaköréhez tartozó feladatokat, a munkáltatója által felajánlott 4 másik munkakör közül egyiket sem fogadja el? Amennyiben nem, akkor hogyan lehet felmondani neki? Meg kell kapnia a felmondási időt és a végkielégítést? Lehet alkalmazni az azonnali hatályú felmondásra irányadó szabályokat ebben az esetben?
165. cikk / 376 Munkáltatói jogutódlás bevezetése
Kérdés: Be kell vezetni a "tb-kiskönyvbe" a munkáltatói jogutódlás tényét? Amennyiben igen, ezt milyen formában kell megtenni? Milyen igazolások kiadása szükséges a munkavállalók számára az átadó cég részéről?
166. cikk / 376 Táppénz utólagos elszámolása
Kérdés: Helyesen jár el a bérelszámoló a 2016. január 1-jétől bevezetett sommás eljárás rendje alapján az alábbi esetben? A bérelszámolás sajnos nem mindig időben kapja meg a hiányzásokra vonatkozó információkat, így a keresőképtelenségeket sem, ezért sok esetben a munkavállaló ugyan keresőképtelen, de tájékoztatás hiányában arra az időszakra a teljes bérét megkapja. Az orvosi igazolásokat ezekben az esetekben a bérutalást követően adják le, illetve juttatják el a bérszámfejtő felé. Van-e arra lehetőség, hogy ezeket a pár napos keresőképtelenségekre járó ellátásokat a következő hó végén számolják el, hivatkozva az Eb-tv.-re, mely szerint ellátás arra az időszakra nem jár, amikor a biztosított a teljes keresetét megkapta?
167. cikk / 376 Fiatal gazda szülése
Kérdés: Ki lehet közreműködő, és hogyan kell őt bejelentenie annak a fiatal gazdának, aki pályázatot nyert, ezért egyéni vállalkozói igazolványt kellett kiváltania, de időközben gyermeke született, és CSED-ben, illetve ezt követően GYED-ben részesül majd? A tájékoztatások szerint az ellátások időtartama alatt kell igénybe vennie a közreműködő segítségét.
168. cikk / 376 Ügyvédi iroda tagjának jogviszonya
Kérdés: Hogyan kell elbírálni az ügyvédi iroda tagjának jogviszonyát? Több kiadványban is olvasható, hogy az ügyvédi iroda tagja kötelezően társas vállalkozónak minősül. Ugyanakkor a NAV azt a tájékoztatást adta, hogy az ügyvédi iroda tagja nem társas vállalkozó abban az esetben, ha munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői feladatokat, és működik közre személyesen.
169. cikk / 376 Külföldi biztosítási jogviszony beszámítása a jogosultsági időbe
Kérdés: Beszámítható a 40 éves jogosultsági időbe a másfél éves, Hollandiában szerzett biztosítási idő? Érdemes ezzel foglalkozni az adategyeztetési eljárás során?
170. cikk / 376 Munkáltatói jogkör gyakorlója
Kérdés: Miért fontos a munkáltatói jogkör gyakorlójának kijelölése, illetve mikor van jelentősége annak, hogy ez megtörtént-e?