110 cikk rendezése:
11. cikk / 110 Közreműködés kft.-ben egyéni vállalkozás mellett
Kérdés: Dolgozhat esetenként alkalmi munkavállalói jogviszonyban egy kft. két tulajdonosa, ha mindketten egyéni vállalkozók, és az ügyvezetői teendőket nem ők látják el? Amennyiben a munka mennyisége megnövekszik, közreműködhetnek tagi jogviszonyban az egyéni vállalkozás mellett? Milyen pluszkötelezettséggel jár a tagok közreműködése, ha nem részesülnek jövedelemben? Befolyásolja a költségeket, ha egyéni vállalkozóként a kisadózást választják?
12. cikk / 110 Tag jogviszonya
Kérdés: Elegendő a minimálbért fizetni munkabérként egy betéti társaság beltagja részére, aki heti 40 órás munkaviszony keretében látja el az ügyvezetői tevékenységet? Kötelező díjazást fizetni számára abban az esetben, ha szakképzettséget igénylő munkakörben személyesen is közreműködik a társaság tevékenységében, vagy ez történhet díjazás nélkül? Végezheti esetleg a munkát megbízási jogviszonyban? Amennyiben igen, milyen kötelezettségei keletkeznek?
13. cikk / 110 Egyszemélyes kft. tagja
Kérdés: Milyen jogviszonyban és hogyan kell bejelenteni egy egyszemélyes kft. tulajdonosát, aki tagként személyesen közreműködik a társaságban, ügyvezetőként pedig havi 100 ezer forintos megbízási díjban részesül?
14. cikk / 110 Átlagos statisztikai létszám
Kérdés: Az átlagos statisztikai létszám számítása során figyelembe kell venni a kft. azon tulajdonos tagjait, akik személyesen közreműködnek ugyan, de tagi jövedelemben nem részesülnek? Van e tekintetben különbség a minimumjárulék-fizetésre kötelezett vagy nem kötelezett tag között?
15. cikk / 110 Kisadózó egyéni vállalkozó ekhója
Kérdés: Mellékállásúnak fog minősülni az a kisadózó egyéni vállalkozó, aki a munkaviszonyában a jövedelme egészére az ekho szerinti adózást választotta, vagy meg kell fizetnie a havi 50 000 forint összegű tételes adót?
16. cikk / 110 Többes jogviszonyú ügyvezető biztosítása
Kérdés: Keletkezik biztosítási, illetve minimumjárulék-fizetési kötelezettsége, és be kell jelenteni egy kéttagú kft. egyik tagját, aki megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői tevékenységet, amiért nem részesül díjazásban? A tag rendelkezik egy főállású munkaviszonnyal. Változik a helyzet abban az esetben, ha az ügyvezető havi 50 000 forint megbízási díjban részesül?
17. cikk / 110 Egyszemélyes kft. tulajdonosának szülése
Kérdés: Jogosult lesz csecsemőgondozási és gyermekgondozási díjra egy egyszemélyes kft. tulajdonosa, aki tagi jogviszonyban áll a cégben, havonta bruttó 330 000 forint tagi jövedelem után fizeti a közterheket, és várhatóan az év végétől táppénzes állományban lesz, mert gyermeket vár? Amennyiben jogosult lesz az ellátásokra, kell egy másik személyt alkalmazni pl. megbízási jogviszonyban, ha a CSED és a GYED ideje alatt semmilyen bevétele nem lesz a cégnek, és nem állít ki számlát?
18. cikk / 110 Munkavégzés GYET mellett
Kérdés: Vállalhat munkát a tulajdonában lévő kft.-ben egy édesanya, aki három 4 és 13 év közötti gyermekével van otthon GYET-en, ha a munkavégzés nem az otthonában, hanem a cég üzletében történik?
19. cikk / 110 Egyszemélyes kft. ügyvezető tagja
Kérdés: Biztosítottá válik egy most alakult egyszemélyes kft. ügyvezető tagja abban az esetben, ha jelenleg nappali tagozatos egyetemi hallgató, és emellett egy betéti társaság ügyvezetője társas vállalkozói jogviszonyban?
20. cikk / 110 Kedvezményezett időszak figyelembevétele osztalékfizetéskor
Kérdés: Figyelembe veheti csökkentő tényezőként az osztalékfizetési kötelezettség megállapítása során a kedvezményezett időszakot egy társas vállalkozás társas vállalkozó tagja, aki a tevékenysége alapján mentesül a járulékfizetési kötelezettség, illetve a szociális hozzájárulási adó alól a 61/2020. Korm. rendelet alapján?