102 cikk rendezése:
11. cikk / 102 Szolgálati idő szerzése
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a személynek, aki a koronavírus-világjárvány miatt elvesztette a munkahelyét, az álláskeresési járadéka hamarosan megszűnik, munkát nem talál, de nem szeretné, ha a nyugdíjból ezek az idők kiesnének?
12. cikk / 102 Nők öregségi nyugdíjkorhatára 1995-ben
Kérdés: 1995. évben hány éves korban mehettek a nők nyugdíjba, mennyi volt az öregségi nyugdíjkorhatár?
13. cikk / 102 Be nem jelentett szolgálati idő igazolása
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a magánszemélynek, akinek a korábbi munkáltatója 1981-ben "kilépett" bejegyzéssel megszüntette a jogviszonyát, és 1984 decemberétől új belépőként kezelte annak ellenére, hogy a munkaviszonya ténylegesen folyamatosan fennállt? Az érintett úgy tudta, hogy minden rendben van a szolgálati idejével, de 2016-ban az adategyeztetés során kiderült, hogy a nyugdíjbiztosítás rendszerében nem szerepel ez a 3 év, mert a volt munkáltató erre az időszakra nem jelentette be. A munkáltató jogutódjának tudomása van az ügyről, a Munkaügyi Bíróság vizsgálata során el is ismerte, hogy korábban ebben az ügyben volt egy legfelsőbb bírósági határozat, amit a jogelőd vállalat nem hajtott végre. A munkavállaló ez alapján kérte a jogutódot, hogy váltsa meg számára a hiányzó 3 évet, illetve fizessen számára sérelemdíjat, tekintettel arra, hogy ez az időszak hiányozni fog a szolgálati idejéből, azonban a jogutód vállalkozás úgy véli, hogy nem neki kell helytállnia, annak ellenére, hogy az ezzel kapcsolatos dokumentumokat neki kellett volna megőriznie. Hogyan hozható helyre a munkavállalót ért sérelem ebben az esetben? Érdemes esetleg pert indítania a jogutód cég ellen? A Munkaügyi Bíróság utasította a kormányhivatalt egy új eljárás megindítására és az érintett időszak figyelembevételére.
14. cikk / 102 Megállapodás szolgálati időre
Kérdés: Bárki növelheti a szolgálati idejét megállapodás kötésével, vagy vannak feltételei ennek az eljárásnak? Fizetheti a nyugdíjjárulékot maga után havonta az a személy, aki jelenleg semmilyen jogviszonnyal nem rendelkezik, de külföldön élő gyermekétől havonta nagyobb összegű támogatást kap?
15. cikk / 102 Öregségi nyugdíjkorhatár
Kérdés: Mikortól szűnt meg a nők és a férfiak 55 éves öregségi nyugdíjkorhatára?
16. cikk / 102 Nyugellátás kevés szolgálati idő esetén
Kérdés: Megállapítható öregségi nyugdíj abban az esetben, ha az igénylő csupán 9 év munkaviszonnyal rendelkezik?
17. cikk / 102 Szolgálati idő megvásárlása
Kérdés: Meg tudja vásárolni valamilyen módon a hiányzó 3 év szolgálati idejét az a személy, aki betöltötte a nyugdíjkorhatárát, de a nyugdíj megállapításához nem rendelkezik elég szolgálati idővel? Az érintett nem talált megfelelő munkahelyet, de rendelkezik megtakarítással, amelyből meg tudná váltani a hiányzó éveket.
18. cikk / 102 Szülői nyugdíj
Kérdés: Mit jelent a szülői nyugdíj, ki lehet rá jogosult, és milyen feltételekkel vehető igénybe?
19. cikk / 102 Nyugdíjfolyósítás rögzített nyugdíj esetén
Kérdés: Helyesen járt el a nyugdíj-megállapító szerv, amikor elutasította a nyugdíjfolyósítás iránti kérelmet annak a főállású polgármesternek az esetében, aki korábban kérte a nyugdíj folyósítás nélküli megállapítását, most viszont igényt tartana a folyósításra is? Az érintett úgy tudja, hogy a polgármesteri tisztséget betöltőkre nem vonatkozik a közszférában munkát vállalókat érintő nyugdíj-szüneteltetési szabály. Mi az oka ebben az esetben az elutasításnak?
20. cikk / 102 Sokgyermekes édesanya nyugellátása
Kérdés: Igényelhetné valamilyen módon a nyugdíjkorhatár betöltése előtt a nyugellátást az a nő, aki 6 gyermeket nevelt fel, és emiatt kevés szolgálati idővel rendelkezik? Van esetleg valamilyen kedvezmény a gyermekekre tekintettel?