90 cikk rendezése:
31. cikk / 90 GYÁP alapja
Kérdés: A minimálbér időarányos része lesz-e a táppénz alapja annak a munkavállalónak az esetében, aki 2011. április 15-től napi 4 órás munkaviszonyban áll egy társaság alkalmazásában, ezt megelőzően nem volt munkaviszonya, és 2011. augusztus 1-jétől 2011. augusztus 9-ig gyermekápolási táppénzt igényelt? A munkavállaló szerződés szerinti órabére 515 forint.
32. cikk / 90 Apaszabadság
Kérdés: Jogosult lesz-e az apaszabadságra az az édesapa, akinek az apaságát elismerő eljárás jelenleg folyamatban van? A gyermek születése idején az édesanya még házasságban élt, ezért a gyermeket a férj nevére anyakönyvezték, de időközben elköltözött, és együtt él a gyermek édesapjával.
33. cikk / 90 Részmunkaidős munkavállaló
Kérdés: Milyen munkaszerződéssel foglalkoztatható az a munkavállaló, aki részmunkaidős jogviszonyban heti 10 órában dolgozik, minden szombaton 6 órától 16 óráig? Milyen módon veheti ki a szabadságát ebben a munkarendben? A szerződés szerinti órabérén kívül jogosult-e bármilyen pótlékra, ha kizárólag a szombati napon dolgozza le a heti munkaidejét? Köteles-e a munkáltató a dolgozó részére heti, illetve havi munkaidő-beosztást készíteni, ha a részére átadott munkavállalói tájékoztatón a munkarendet feltüntették, és az nem változik?
34. cikk / 90 Foglalkoztatás munkaszüneti napon
Kérdés: Nyitva tartható-e július 1-jén, az egészségügyi munkaszüneti napon egy gyógyszertár, foglalkoztathatók-e ezen a napon a munkavállalók, illetve ha igen, akkor milyen jogszabályokat kell alkalmazni a munkabér kifizetésére? A munkaszüneti napról kiadott közlemény szerint az egyéni és társas vállalkozókra, valamint a közforgalmú gyógyszertárat személyi jog alapján működtető gyógyszerészekre a munkaszüneti nap nem érvényes.
35. cikk / 90 Alkalmi munkavállalók munkaideje
Kérdés: Munkanapnak számít-e a vidéki babaruhavarrásra alkalmazott alkalmi munkavállalók esetében az a nap, amelyen hetente egyszer Budapestre utaznak a munkáltatóhoz azért, hogy leadják a megvarrott ruhákat? A munkavállalók ezen a napon ténylegesen nem dolgoznak, csak a készárut adják le. Elszámolhatja-e a munkáltató az utazási költséget a megvásárolt vonatjegyek alapján?
36. cikk / 90 Megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalók bérezése fizetett ünnepeken
Kérdés: Kell-e munkabért vagy valamilyen juttatást fizetni a megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalóknak abban az esetben, ha a fizetett ünnepek hétvégére esnek, és ez egybeesik a munkavállalók pihenőidejével, tehát ezekre a napokra nincsenek beosztva? A munkáltató egyébként 100 százalékos pótlékot fizet az ünnepnapokon dolgozó munkavállalók részére.
37. cikk / 90 Munkaidőkeretben dolgozó munkavállaló szabadsága, betegszabadsága
Kérdés: Hogyan kell kiadni a szabadságot és a betegszabadságot azoknak a kollektív szerződés alapján hathavi munkaidőkeretben foglalkoztatott kútfúróknak, akik munkaidő-beosztásuk szerint 7 napot dolgoznak, napi 12 órás munkaidőben, majd 7 napot pihennek? A munkavállalók díjazása órabérben történik. Napi 12 órára, vagy 8 órára kell-e számfejteni a szabadság, illetve a betegszabadság idejére járó bért?
38. cikk / 90 Nyári időszámítás záró időpontja
Kérdés: Hogyan jár el helyesen a munka díjazásakor az a munkáltató, amelynek munkaidőkeretben, megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott óradíjas munkavállalója 2010. október 30-án az óra-visszaállítás miatt 9 órát dolgozott? A dolgozó aktuális munkaidőkerete 2010. augusztus 27-től 2010. december 19-ig tart, és az adott napon a munkaidő-beosztása 22.00-6.00 óra közötti időtartamra szólt. A 39/1996. Korm. rendelet szerint ebben az esetben a tényleges munkaidőt kell figyelembe venni, az Mt. értelmezése szerint viszont ez az idő rendkívüli munkavégzésnek minősül. Melyik jogszabályt kell figyelembe venni ebben az esetben?
39. cikk / 90 Jutalék beszámítása a távolléti díjba
Kérdés: Be kell-e számítani a távolléti díj kiszámításánál egy kereskedelemmel foglalkozó cégnél a dolgozók részére fizetett jutalék összegét abban az esetben, ha ez a juttatás nem szerepel a munkaszerződésben, és csak alkalmanként, az eladott áruk mennyiségétől függően kapják?
40. cikk / 90 Munkarend jellegének megállapítása, pótlékok elszámolása
Kérdés: Megszakítás nélküli munkarendnek minősül-e a foglalkoztatás, ha a foglalkoztató benzinkút mindennap reggel 5.00 órától este 22.00 óráig tart nyitva? A dolgozók két műszakban dolgoznak, 5.00 órától 13.30 óráig, illetve 13.30-tól 22.00 óráig, melyből 30 perc a munkaközi pihenőidő. Helyesen jár-e el a munkáltató, ha csak a délutáni pótlékot fizeti meg? Mennyi a pótlék mértéke? Havonta hányszor lehet a dolgozókat vasárnapra beosztani, illetve kell-e valamilyen pótlékot fizetni erre a napra, ha szabadnapot biztosítanak helyette? Milyen bérezés illeti meg a munkavállalót, ha fizetett ünnepen végez munkát, és helyette szabadnapot kap?