3459 cikk rendezése:
21. cikk / 3459 Indiai állampolgár távmunkában
Kérdés: Milyen bejelentési kötelezettsége van a magyar hatóságok felé annak a munkáltatónak, amely munkaviszony keretében, távmunkavégzésre kíván foglalkoztatni egy indiai állampolgárt úgy, hogy a foglalkoztatott Szingapúrban lakik, és egyáltalán nem fog Magyarország területén dolgozni? Kell vonni társadalombiztosítási járulékot a munkabérből, illetve igényelni kell tajazonosítót a munkavállaló számára ebben az esetben? Hogyan kell eljárni akkor, ha a későbbiekben a munkaviszonnyal összefüggésben néhány napot vagy hetet Magyarországon kell dolgoznia a munkavállalónak? Adóilletőségi igazolás függvényében kerül sor az adólevonásra, ha jól értelmezzük a szabályokat?
22. cikk / 3459 Munkába járás költségtérítése
Kérdés: Mely esetben adható adómentesen és mikor adóköteles juttatás a munkavállaló részére kifizetett BKV-bérlet? Adható a munkavállaló részére adómentesen Pest vármegyebérlet abban az esetben, ha a munkaadó telephelye és a munkavégzés helye Budaörs, a munkavállaló lakhelye pedig Érd?
23. cikk / 3459 Előnyszabály a GYÁP összegének megállapítása során
Kérdés: Alkalmazható az előnyszabály a táppénz összegének megállapítása során annak a munkavállalónak az esetében, aki 2024. november 4-től áll jelenlegi munkáltatója alkalmazásában, előző munkaviszonya 2024. október 15-én szűnt meg, és 2025. január 6-ától négyéves gyermeke jogán gyermekápolási táppénzt igényel? A dolgozónak nincs sem 180, sem 120 napi jövedelme, mert 2022. szeptember 25-én született gyermekével GYED-en volt, azt követően pedig munkaviszonyának megszűnéséig táppénzben részesült.
24. cikk / 3459 GYÁP közös felügyeleti jog esetén
Kérdés: Kaphatja egyedülállóként a gyermek-ápolási táppénzt az a 2020-tól munkaviszonyban álló dolgozó, aki 5 éves gyermeke szülői felügyeleti jogát az elvált férjével közösen gyakorolja, és a gyermek betegségére tekintettel 2025. január 24-től keresőképtelen? A házastársak 2024-ben váltak el, a volt férj élettársi kapcsolatban él.
25. cikk / 3459 Munkahelyi sztrájk
Kérdés: Mikor minősül jogszerűnek a munkahelyi sztrájk? Jogosult valamilyen díjazásra a munkavállaló abban az esetben, ha jogszerű sztrájkban vesz részt?
26. cikk / 3459 Munkaerőpiacra lépők után érvényesíthető szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény
Kérdés: Milyen időtartamra érvényesítheti a Szocho-tv. 11. §-a szerinti adókedvezményt a jelenlegi munkáltató az után a munkaerőpiacra lépő személy után, aki először 2024. május 21-én létesített munkaviszonyt, amelyet december 31-én megszüntetett, majd január 6-án állt munkába jelenlegi munkáltatójánál?
27. cikk / 3459 Kilépett nyugdíjas munkavállaló részére fizetett prémium
Kérdés: Milyen módon fizethető ki a prémium egy év közben kilépett nyugdíjas munkavállaló részére? A prémium kifizetésére a 2024. december havi munkabérrel kerül sor. Kell különmegállapodást kötni a kifizetésre? Elegendő levonni a 15 százalékos személyi jövedelemadót, vagy egyéb közterhet is kell fizetni ebben az esetben? Szerepeltetni kell a kifizetett összeget a ’08-as bevallásban?
28. cikk / 3459 A GYES utáni visszatérés szabályai
Kérdés: Milyen kötelességei és jogai vannak a munkavállalónak, illetve a munkáltatónak a GYED-, illetve GYES-ellátásról történő visszatérés esetén?
29. cikk / 3459 A szabadság kiadása
Kérdés: Ki kell adnia a munkáltatónak az éves szabadságot a munkavállaló kérésére abban az esetben, ha a dolgozó arra hivatkozik, hogy befizetett egy kéthetes külföldi utazásra, a munkáltató viszont igényt tart a munkavégzésre, mert egy nagyobb megrendelése érkezett?
30. cikk / 3459 Platformalapú munkavégzés és az azzal összefüggő munkajogi kérdések
Kérdés: Milyen jogszabályokat kell alkalmazni a platformalapú munkavégzésre?