136 cikk rendezése:
81. cikk / 136 Távmunkát végző munkavállaló költségelszámolása
Kérdés: Elszámolhat-e költséghányadot a munkabéréből a munkavállaló távmunkavégzés esetén, ha a munkaszerződés nem rendelkezik a költségelszámolásról?
82. cikk / 136 Készenléti jellegű munkakör
Kérdés: Milyen munkakör minősülhet készenléti jellegű munkakörnek, milyen speciális munkajogi rendelkezések kapcsolódnak a készenléti jellegű munkakörhöz?
83. cikk / 136 Ügyvezető jogállása
Kérdés: Vezető állásúnak, vagy vezető tisztségviselőnek minősül-e egy 1342-es FEOR-számmal foglalkoztatott munkavállaló, aki ügyvezető is egyben, és köteles-e a munkaidejével és szabadságával kapcsolatosan akármilyen nyilvántartást vezetni?
84. cikk / 136 Éjszakai műszakban dolgozó munkavállaló pótlékai
Kérdés: Milyen mértékű pótlékot kell fizetni egy megszakítás nélkül üzemelő munkáltatónál állandó éjszakai műszakban foglalkoztatott dolgozó részére, akinek a munkaideje 20.00 órától 8.00 óráig tart? Amennyiben ez a dolgozó munkaidő-beosztása szerint december 24-én 20.00 órától 25-én reggel 8.00 óráig dolgozik, akkor jár-e neki a munkaszüneti napi pótlék 25-ére, és ha igen, milyen mértékben? A munkáltatónál több műszakos munkarend van.
85. cikk / 136 Munkaidőkeretben dolgozó munkavállalók díjazása fizetett ünnepen
Kérdés: Megilleti-e díjazás, és ha igen, milyen mértékben a munkaidőkeretben dolgozó munkavállalókat a fizetett ünnepre akkor, ha a dolgozó nem dolgozik, illetve ha munkaidő-beosztása szerint munkavégzésre kötelezett?
86. cikk / 136 Munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalók szabadsága
Kérdés: Hogyan jár el helyesen a munkáltató a szabadságos napok kiadásánál, illetve számfejtésénél a munkaidőkeretben napi 12 órás munkaidőben, órabérben foglalkoztatott munkavállalók esetében? Helyes-e az az alkalmazás, hogy kiadásnál a munkarend szerinti munkanapokra írják ki, és számfejtik a szabadságra jutó távolléti díjat, azaz 1 órára jutó távolléti díj x 12 óra napi teljes munkaidő? A szabadságos napok nyilvántartásánál ez a dolgozónál 1 szabadságos napot jelent, vagy át kell számolni napi 8 órás munkarendnek megfelelően, tehát 12 órában foglalkoztatottnál 1 napi szabadságos távollét 1,5 nap szabadságnapot jelent, vagy ugyanúgy 1 szabadságnapot kell a nyilvántartásban is figyelembe venni? Hasonlóan kell eljárni a táppénz esetén is?
87. cikk / 136 Utazásra fordított idő elszámolása
Kérdés: Beletartozik-e a munkaidőkeretbe az utazásra fordított idő, és hogyan kell elszámolni, ha a munkavállalók a fizetett ünnepen megkezdik az utazást?
88. cikk / 136 Részmunkaidős munkavállaló rendkívüli munkavégzése
Kérdés: Kell-e elszámolni rendkívüli munkavégzést a 4 órás részmunkaidőben dolgozó munkavállalónak, amennyiben 4 órát meghaladóan dolgozik? Milyen pótlékokat kell ebben az esetben fizetni?
89. cikk / 136 Megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalók munkabeosztása
Kérdés: 2007. évben 251 munkanap és 10 munkaszüneti nap van. Megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalók éves szinten 251 vagy 261 napra kötelezhetők munkavégzésre? Mi tekinthető esetükben rendkívüli munkavégzésnek, 2008 vagy 2088 óra feletti munkaóra?
90. cikk / 136 Rendkívüli munkavégzés
Kérdés: Mikor, illetve mennyivel korábban rendelhető el rendkívüli munkavégzés? Pl. munkaidő letelte előtt akár 5 perccel is? Mit jelent az írásban elrendelés? El kell-e fogadnia a munkavállalónak, illetve mit tehet, ha nem akar túlórázni? Miként igazolja a munkaadó a rendkívüli állapotot? Elég, ha a tulajdonos/cégvezető azt mondja: "most rendkívüli állapot van!"? Mi védi még a munkavállalót az évi 200 óra, illetve kollektív szerződés szerint 300 óra betartásától? Hol és mily módon tehető észrevétel, illetve panasz abban az esetben, ha a munkavállaló nem ért egyet a rendkívüli munkavégzés elrendelésével?