59 cikk rendezése:
31. cikk / 59 Egyetemi előadó közterhei
Kérdés: Milyen adó- és járulékfizetési, bevallási, illetve nyilvántartási kötelezettsége van annak az adószámos magánszemélynek, aki heti 40 órás munkaviszony mellett egyetemi előadásokat tart, illetve fordít? Alkalmazható-e ebben az esetben a Tbj-tv. 21. §-a, amely szerint nem képez járulékalapot a szerzői jogi védelem alá eső díj? Mi a teendő, ha a kifizető külföldi?
32. cikk / 59 Külföldi foglalkoztató részére végzett ügynöki tevékenység közterhei
Kérdés: Milyen közterheket kell megfizetnie annak az ügynöki tevékenységet végző magyar állampolgárságú munkavállalónak, aki egy angol tulajdonban lévő MLM rendszerű cégnek végez munkát, és a jutalékát utalva, közvetlenül a foglalkoztató cégtől kapja minden hónapban?
33. cikk / 59 2010. évi NYENYI-adatszolgáltatás
Kérdés: A 2010. évre vonatkozóan meddig kell a nyugdíj-biztosítási igazgatóságok részére a NYENYI-adatszolgáltatást teljesíteni?
34. cikk / 59 Tevékenységre jellemző kereset megállapítása
Kérdés: Milyen szankciói lehetnek annak, ha egy társas vállalkozás 2010. évre helytelenül állapította meg a tevékenységre jellemző keresetet? Kell-e foglalkozni a kivétkiegészítéssel, illetve a személyes közreműködőidíj-kiegészítéssel?
35. cikk / 59 Egyéni vállalkozó járulékalapja
Kérdés: Van-e valamilyen kockázata vagy jogi akadálya annak, hogy egy egyéni vállalkozó önellenőrizze a 2010. évben bevallott járulékait, és az eredetileg megállapított havi 150 000 forint összegű tevékenységre jellemző keresetet, amely után megállapította és megfizette a járulékokat, a minimálbérnek megfelelő összegre módosítsa?
36. cikk / 59 Egyszerűsített foglalkoztatásra vonatkozó munkajogi szabályok
Kérdés: Ki kell-e állítani a jövedelemigazolást és a tb-kiskönyvet, és ha igen, milyen időközönként egy egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozó munkavállaló részére? Jogosult-e az arányosan járó szabadságra az az alkalmi munkavállaló, aki egy hónapban 2x5 napot dolgozik? Figyelembe vehető-e az adójóváírás ezeknek a munkavállalóknak az esetében?
37. cikk / 59 Munkaügyi bírsággal sújtott munkáltató lehetőségei
Kérdés: Indulhat-e közbeszerzési eljáráson az a cég, amelyet 2009 szeptemberében munkaügyi bírsággal sújtott a munkaügyi felügyelőség, mert 2 munkavállalót az ellenőrzést követően jelentettek be? A határozatot nem fellebbezték meg, így az jogerős lett, és kikerült az OMMF hatósági nyilvántartásába. A kiírt pályázat benyújtásának határideje 2010. május 15.
38. cikk / 59 Társadalombiztosítási egyéni nyilvántartás
Kérdés: Milyen nyilvántartási kötelezettsége van a munkáltatónak a Tbj-tv. 46. § (1) és (2) bekezdése szerint?
39. cikk / 59 NYENYI adatszolgáltatás megtagadása
Kérdés: Érheti-e a vállalkozást valamilyen hátrány vagy retorzió amiatt, ha 2008 áprilisában nem adja be a NYENYI adatszolgáltatást, tekintettel arra, hogy a havi bevalláson minden adat szerepel, és a jogszabályok szerint a hatóság nem kérheti ugyanazokat az adatokat, amelyeket már ismer?
40. cikk / 59 Bejelentés beolvadás esetén
Kérdés: A 35 alkalmazottat foglalkoztató "A" kft. beolvadt a "B" kft.-be. Az új Gt.-módosítás értelmében lehetőség lett volna meghatározott időpontot kérni a cégbíróságtól a beolvadás időpontjára, de ezt elmulasztotta a cégek jogi képviselője megtenni. Hogyan tudnak a cégek APEH felé fennálló bejelentési kötelezettségeiknek határidőben eleget tenni, ha a beolvadás időpontjáról csak az után kapnak információt a cégbíróságtól, miután a bejegyzés megtörtént? Az "A" kft. alkalmazottainak kijelentésére 8 nap áll rendelkezésre, de elvileg az alkalmazottakat az átvevő "B" kft.-nek az átvételt megelőző napon be kellene jelenteni. Ebben az esetben mi a teendő, van-e valami speciális jogcímkód, amire hivatkozva késedelmesen bejelenthetők a dolgozók a jogutód cégbe?