893 cikk rendezése:
771. cikk / 893 Ápolási díjban részesülő egyéni vállalkozó közterhei
Kérdés: Dolgozhat-e továbbra is az az egyéni vállalkozó, aki közeli hozzátartozója ápolása miatt ápolási díjat kíván igénybe venni? Ha igen, akkor napi hány órában, illetve ebben az esetben mennyi járulékot kellene vállalkozóként saját maga után fizetnie?
772. cikk / 893 Nyugdíjas munkavállaló szolgálati ideje
Kérdés: Lehetséges-e, hogy a nyugdíjazás óta ledolgozott szolgálati időt figyelembe vegyék, és újból megállapítsák a nyugdíjat annak a munkavállalónak az esetében, akinek a nyugellátása megállapításánál 38 év és 132 napot vettek figyelembe szolgálati időként, 2006 júliusától mint nyugdíjas továbbra is dolgozik, és a munkáltatója ezen időszak alatt is fizette utána a nyugdíjjárulékot?
773. cikk / 893 Felmondási tilalom GYES ideje alatt
Kérdés: 2006 óta a kismamákat kötelező visszavenni a GYES-re jogosultság ideje alatt. Van-e jogszerű és életszerű megoldás arra a helyzetre, ha egy kismama, aki azt mondta, hogy gyermeke nevelése miatt évekig nem akar dolgozni, mégis úgy dönt, hogy visszaáll a munkába, de a munkáltató nem tudja neki visszaadni a munkakört, hiszen évekre felvett egy másik munkavállalót határozott idejű munkaszerződéssel?
774. cikk / 893 GYED-en lévő munkavállaló 13. havi juttatása
Kérdés: Kifizethető-e a 13. havi juttatás egy jelenleg GYED-ben részesülő munkavállalónak? A társaság kollektív szerződése alapján a 13. havi juttatás minden munkavállalónak jár, aki nála legalább 6 hónapja munkaviszonyban áll. Nem veszíti-e el az ellátását ebben az esetben a kismama?
775. cikk / 893 Órabéres munkavállaló szabadsága
Kérdés: Hogyan kell megállapítani az órabérben dolgozó munkavállalók szabadságát? Mennyi szabadság jár éves szinten annak a rendszeres szociális járadékban részesülő munkavállalónak, aki órabérben dolgozik, nem rendszeresen napi 4 órát?
776. cikk / 893 Munkavégzés GYES folyósítása alatt
Kérdés: Dolgozhat-e a GYES folyósítása alatt a kismama? Milyen esetekben veszíti el az ellátására való jogosultságát?
777. cikk / 893 GYES alatt munkát végző munkavállaló szabadsága
Kérdés: A GYES lejárta után megilleti-e GYES-szabadság azt a munkavállalót, aki a jogszabályok adta lehetőséggel élve a GYES folyósítása mellett munkát végez az eredeti munkahelyén? A GYES lejárta után kötelező egyben kiadni, vagy a munkavállaló munkavégzésére tekintettel lehet részletekben is?
778. cikk / 893 40 százalékos egészségkárosodott személy ellátásai
Kérdés: Mit kell tennie annak a személynek, aki rokkantsági nyugdíjat igényelt, de a nyugdíj-biztosítási szerv elutasította az igényét, mert az orvosok szerint az egészségkárosodása csak 40 százalékos? Tavaly is kérte ugyanezt az ellátást, és akkor az orvosi bizottság a munkaképesség-csökkenést 50 százalékban állapította meg, pedig az állapota a háziorvosa szerint egyre romlik, és egyre nehezebben végzi a munkáját is. Milyen ellátásra lehet jogosult?
779. cikk / 893 Rokkantsági nyugdíjas evás egyéni vállalkozó irányadó keresete
Kérdés: Hogyan kell kiszámolni az irányadó keresetet egy rokkantsági nyugdíjas evás egyéni vállalkozónál? A vállalkozó jelenleg 55 éves, 2001 óta rokkantnyugdíjas, a megrokkanás idején, 1988-2000 között a havi átlagkeresete 94 709 forint volt.
780. cikk / 893 Rokkantsági nyugdíjas foglalkoztatása
Kérdés: Milyen feltételekkel foglalkoztatható 2008-ban és 2009. január 1-jétől a 2008. január 1. előtt megállapított rokkantsági nyugdíjban részesülő személy, hogy ne kerüljön veszélybe az ellátása?