82 cikk rendezése:
61. cikk / 82 Nyugdíjas munkavállaló kereseti korlátja
Kérdés: Be kell-e jelenteni a 858 000 forint összegű jövedelem elérését annak a nyugdíjas munkavállalónak, aki ebben az évben már csak a minimálbér 12-szeres összegét keresheti a nyugdíja folyósítása mellett? Figyelembe veszik-e a törthónapot és hogyan? Az ismételt folyósítás automatikusan vagy kérelemre történik? Milyen kereseti korlátok vonatkoznak arra a nyugdíjas munkavállalóra, aki 2009 márciusában tölti be a 62. életévét? Mikortól éled fel az özvegyi nyugdíjra jogosultsága annak a dolgozónak, aki ideiglenes nyugdíjat kapott, és 2009 októberében tölti be a 62. életévét?
62. cikk / 82 Öregségi nyugdíjas munkavállaló kereseti korlátja
Kérdés: Igaz-e az a hír, hogy ha egy öregségi nyugdíjas személy a nyugdíj folyósítása mellett munkát vállal, megszüntetik az ellátás folyósítását? Be kell-e jelentenie valahová az érintettnek, ha a jövedelme a meghatározott összeget elérte, vagy a folyósító szerv figyeli a keresetet?
63. cikk / 82 Öregségi nyugdíjas egyéni vállalkozó nagy összegű bevétele
Kérdés: Lesz-e valamilyen következménye a nyugdíj szempontjából annak, ha egy 60 éves öregségi nyugdíjas egyéni vállalkozó 2009. év elején nagyobb összegű, több millió forintos bevételt realizál a 2008. évi tevékenységére tekintettel? Egyéni vállalkozói igazolványát 2009. március 31-én vissza kívánja adni. Hogyan kerülhetők el az esetleges veszteségek?
64. cikk / 82 Rokkantnyugdíjas munkavállaló kereseti korlátja
Kérdés: 2009. január 1-jétől mennyi lehet a munkából származó jövedelme annak a 2007. július 1. óta rokkantnyugdíjas személynek, aki jelenleg 6 órában dolgozik, a rokkantnyugdíj alapját képező havi átlagkeresete 2007-ben 122 200 forint volt, a nyugdíj összege jelenleg 91 265 forint? A rokkantnyugdíj összegét, a nyugdíj alapját képező átlagkereset 90 százalékát, vagy a minimálbért kell-e figyelni a kereset megállapításánál?
65. cikk / 82 Rokkantsági nyugdíjas és járadékos keresőtevékenysége
Kérdés: Lehet-e egy magánszemély egy betéti társaság beltagja a rokkantsági nyugdíj megállapítása után, és végezhet-e személyes közreműködéssel járó munkát? Lehet-e emellett egy felügyelőbizottsági tagsági viszonya, ahonnan tiszteletdíjat kap? Vonatkozik-e rá valamilyen keresetkorlátozás, ha 2008-tól rokkantnyugdíjas? Hogyan változik a helyzet, ha az illető nem rokkantnyugdíjas, hanem rokkantsági járadékos?
66. cikk / 82 Rokkantsági nyugdíjas evás egyéni vállalkozó kereseti korlátja
Kérdés: Mennyit kereshet a nyugdíj megvonása nélkül az a 2003 óta evás egyéni vállalkozó, aki 2005 óta véglegesített rokkantsági nyugdíjas? Mi számít jövedelemnek az evás egyéni vállalkozó esetében? A minimálbér vagy a nyugdíj előtti kereset 90 százaléka alatt kell-e maradnia a keresetnek? Hogyan számítható ki a nyugdíj előtti kereset 90 százalékának emelt összege?
67. cikk / 82 Öregségi nyugdíjas munkavállalók keresete
Kérdés: Öregségi nyugdíjkorhatára betöltése előtt kaphat-e a 69 000 forintos havi minimálbérnél magasabb összegű fizetést az a két nyugdíjas munkavállaló, akik közül az egyik 2007 novemberében, a másik 2008 októberében ment nyugdíjba, de továbbra is dolgozik? A minimálbér csak a heti 36 órát meghaladó munkaidőben dolgozó munkavállalóknak fizethető, vagy megkaphatják-e a részmunkaidőben dolgozó munkavállalók is?
68. cikk / 82 Kiegészítő tevékenységű evás társas vállalkozó jövedelme
Kérdés: Hogyan kell figyelembe venni a 12. havi minimálbér összegében meghatározott jövedelemkorlátot, illetve vonatkozik-e ez egy evás betéti társaság beltagjára is, aki 2008. július 25-től – 57. életéve betöltésétől – nyugdíjas, és nem vesz ki jövedelmet a társaságból?
69. cikk / 82 Rendszeres szociális járadékban részesülő munkavállalók jövedelmi korlátja
Kérdés: Vonatkozik-e a minimálbér tizenkétszeres összegében meghatározott jövedelemkorlát azokra a dolgozókra, akiknek munkaképesség-csökkenése 40, illetve 50 százalékos, rendszeres szociális járadékban részesülnek, és mellette 4, 6, illetve 8 órában munkaviszonyban állnak?
70. cikk / 82 Jövedelemkorlát nyugdíjigény visszamenőleges benyújtása esetén
Kérdés: Továbbfoglalkoztatás esetén figyelembe kell-e venni a hat hónapra kapott keresetet annak a munkavállalónak az esetében, aki nyugdíjigényét erre az időszakra visszamenőlegesen érvényesíteni kívánja?