51 cikk rendezése:
41. cikk / 51 40 százalékos egészségkárosodott személy ellátásai
Kérdés: Mit kell tennie annak a személynek, aki rokkantsági nyugdíjat igényelt, de a nyugdíj-biztosítási szerv elutasította az igényét, mert az orvosok szerint az egészségkárosodása csak 40 százalékos? Tavaly is kérte ugyanezt az ellátást, és akkor az orvosi bizottság a munkaképesség-csökkenést 50 százalékban állapította meg, pedig az állapota a háziorvosa szerint egyre romlik, és egyre nehezebben végzi a munkáját is. Milyen ellátásra lehet jogosult?
42. cikk / 51 Rehabilitációs járadék
Kérdés: Valóban igényelheti-e a rokkantsági nyugdíj helyett a magasabb összegű rehabilitációs járadékot az a 47 éves kőműves, aki 2008. február 12-éig jogosult táppénzre, de nehéz fizikai munkát nem végezhet? Mit kell tennie?
43. cikk / 51 Családi pótlék túlfolyósítása
Kérdés: Családtámogatási kifizetőhely 7 évig folyamatosan túlfolyósította a családi pótlékot. A jogosult a kisebbik gyermek születése után benyújtotta a családipótlék-igényt a kifizetőhelyhez, amelyen nemcsak a kisebb, hanem a nagyobb gyermek után is kérte az ellátás folyósítását. Ez előtt az időszak előtt a nagyobb gyermek után az Államkincstár folyósította a pótlékot. A kifizetőhely megkezdte a folyósítást a két gyermek után, de a nagyobb után az Államkincstár is tovább folyósította. Visszakérheti-e a kifizetőhely a jogosulatlanul igénybe vett ellátást, és ha igen, mennyi időre visszamenőleg?
44. cikk / 51 Jogalap nélkül felvett ellátások
Kérdés: Hogyan téríttetheti meg a túlfolyósított ellátást egy általános kifizetőhelyet működtető cég, amelynél az utóbbi időben többször is előfordult ilyen hiba?
45. cikk / 51 Letelepedési engedéllyel nem rendelkező román állampolgár bejelentése
Kérdés: Mi a teendője annak a társaságnak, amelyik egy román állampolgárt foglalkoztat, akivel kapcsolatban az OEP ügyfélszolgálatán azt a tájékoztatást adták, hogy nem kell taj-számot igényelnie, mert nincs letelepedési engedélye, az EMMA-ba viszont taj-szám nélkül nem lehet bejelenteni?
46. cikk / 51 Tévesen folyósított ellátás visszavonása
Kérdés: A kifizetőhely a biztosított részére a GYED-maximumot folyósította, egy ellenőrzés megállapítása szerint azonban az évváltás miatt már a GYED-minimumot kellett volna folyósítani. Hogyan vonható vissza a biztosítottól a jogalap nélkül kifizetett nagy összegű ellátás?
47. cikk / 51 Jogalap nélkül felvett ellátás visszafizetése
Kérdés: A hatályos rendeletek értelmében a nyugdíj visszamenőleg hat hónapra igényelhető, amennyiben a jogosultsági feltételekkel az igénylő rendelkezik. Tekintettel arra, hogy a nyugellátásban részesülő nem köteles nyugdíjjárulékot és 4 százalékos egészségbiztosítási járulékot fizetni, ezért a tőle levont járulékokat a munkáltatónak részére vissza kell fizetnie. Hogyan kell eljárni abban az esetben, ha huzamosabb táppénzes állományt követően kerül sor visszamenőleges hatállyal a nyugellátás megállapítására és folyósítására? A munkáltató tb-kifizetőhely lévén táppénzt fizetett a dolgozónak, melyet mint nyugdíjas nem vehetett volna igénybe. A munkáltató törvényesen járt el. Dolgozója nyugdíj-megállapításának dátumáról az Igazgatóság által megküldött határozatból szerzett tudomást. Visszakövetelheti-e a kifizetőhely a korábban kifizetett táppénzt, mert az jogalap nélküli ellátássá vált, vagy a kifizetett ellátás a munkáltató vesztessége?
48. cikk / 51 GYED túlfolyósítása
Kérdés: Levonható-e a folyósítandó gyermekgondozási segélyből a gyermekgondozási díj túlfizetésének összege?
49. cikk / 51 Tartásdíj levonása nyugellátásból
Kérdés: Vonható-e gyermektartásdíj a rokkantsági nyugdíjból?
50. cikk / 51 Jogalap nélkül kifizetett családi pótlék visszavonása
Kérdés: Családi pótlék jogalap nélküli igénybevétele esetén milyen időszak tekinthető "hosszabb idő alatt megtérülő követelésnek"? A dolgozó családi pótlékából vagy munkabéréből kell-e levonni ezt az összeget, és a dolgozó kérésére levonható-e egyben a teljes összeg?