10 cikk rendezése:
1. cikk / 10 Termőföld értékesítése
Kérdés: Kell személyi jövedelemadót fizetni, és ha igen, akkor milyen összegben, ha egy magánszemély értékesíteni kíván egy összesen 20 hektár nagyságú szántót és legelőt, amit 2018-ban az édesapjától kapott ajándékba?
2. cikk / 10 Végrehajtás és fizetési kedvezmények
Kérdés: Hogyan változott a végrehajtásra és a fizetési kedvezményekre vonatkozó szabályozás a veszélyhelyzet megszüntetése után? Mennyi ideig maradnak meg a könnyítések, illetve kérhető továbbra is halasztás a járvány miatt kialakult fizetési nehézségre tekintettel?
3. cikk / 10 Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem utólagos bevallása
Kérdés: Az 1996. évben vásárolt ingatlan értékesítéséből az eladónak adóköteles jövedelme keletkezett. Az értékesítés 2005-ben volt, ugyanezen évben újabb lakást vásárolt. Az újabb lakás vásárlásánál banki hitelt vett fel a vételár teljesítéséhez. Megilleti-e az adókedvezmény a teljes vételárra, vagy csak az önerőként felhasznált összeg vehető figyelembe az adómentesség igénybevétele során? Amennyiben elmulasztotta az adózó az ingatlan értékesítéséből származó adóbevallást és ezzel együtt az adó befizetését is, mentesül-e, és ha igen, hány év után az adófizetési kötelezettség alól?
4. cikk / 10 Adóbevallás önellenőrzése
Kérdés: A magánszemély a 2004. évi ingatlanértékesítéséből származó jövedelmét nem vallotta be, hanem a jövedelmét lakáscélra használta fel 2005. novemberben. Mivel most kiderült, hogy a bevallás helytelen, milyen mód van a rendezésre, hiszen valójában a lakáscélú felhasználás miatt nincs fizetendő adó?
5. cikk / 10 Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem
Kérdés: Hogyan kell a jövedelmet kiszámítani abban az esetben, ha egy magánszemély 2003 decemberében örökölt egy telket lakóházzal, amelyet romos állapota miatt lebontottak, helyére egy új lakóházat építettek, amelynek még nincs használatbavételi engedélye, de szeretnék értékesíteni?
6. cikk / 10 Ingatlan megszerzésének időpontja
Kérdés: Mi tekinthető a feleség esetében szerzési időpontnak a 2008. évben történő ingatlanértékesítés során az alábbi esetben? Egy házaspár 30 éve kötött egymással házasságot, 20 évvel ezelőtt közösen vásároltak egy ingatlant, azonban az ingatlan-nyilvántartásba csak a férj került be tulajdonosként. Az ingatlan a házastársi közös vagyon része. A feleség 2005-ben kérte, hogy tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásban tüntessék fel, ami meg is történt. A házastársak az értékesítés során szembesültek azzal, hogy a feleség a nyilvántartás szerint 2005-ben szerezte az ingatlant.
7. cikk / 10 Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem lakáscélú felhasználása
Kérdés: Miért állapított meg az APEH adóhiányt egy magánszemély személyijövedelemadó-bevallásának ellenőrzése során az alábbi esetben? A magánszemély 2005 augusztusában kötött adásvételi szerződést lakás vásárlására. A vételár 10 millió forint volt, a vásárláshoz felvett 4 millió forint kamattámogatásos hitelt. 2005. november végén eladta a régi lakását 15 millió forintért, amiből a jövedelem 7 millió forint volt, tehát többet költött a lakásra, mint a jövedelme volt, és a vétel az eladást megelőző 12 hónapban történt, amit megenged a törvény.
8. cikk / 10 Családi kedvezmény
Kérdés: Figyelembe kell-e venni a családi kedvezmény 8 millió forintos értékhatáránál az osztalékot és az osztalékelőleget?
9. cikk / 10 Ingatlan értékesítése, bérbeadása
Kérdés: Milyen adó- és járulékteherrel kell számolnia annak a magánszemélynek, aki a tulajdonában lévő társasházi lakásokat eladja, illetve bérbe adja?
10. cikk / 10 Ukrán állampolgár adófizetési kötelezettsége
Kérdés: Hogyan kell az adófizetési kötelezettségét teljesítenie, és melyik országban adóköteles annak az ukrán állampolgárnak a jövedelme, aki Magyarországon lévő örökölt ingatlanát értékesíti? Milyen időpontig kell a bevallási kötelezettségét teljesítenie?