42 cikk rendezése:
11. cikk / 42 Kevés szolgálati idővel rendelkező magánszemély ellátásai
Kérdés: Milyen ellátásra lehet jogosult egy 67 éves hajléktalan férfi, aki 10 év szolgálati idővel rendelkezik, jelenleg 28 500 forintot kap, amiből nem tud megélni? Hová fordulhat ebben az esetben az érintett?
12. cikk / 42 Ellátás kevés szolgálati idő esetén
Kérdés: Milyen nyugdíjszerű ellátásra lehet jogosult egy 66 éves férfi, aki 7 év munkaviszonnyal rendelkezik?
13. cikk / 42 Egyszemélyes kft. tagjának közterhei
Kérdés: Milyen közterheket kell megfizetni egy egyszemélyes kft. tagja után abban az esetben, ha személyesen semmilyen formában nem működik közre a társaságban, az ügyvezetést pedig egy nem magánszemély tag látja el? A tag semmilyen biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezik.
14. cikk / 42 Alacsony összegű nyugdíj kiegészítése
Kérdés: Milyen támogatást vehet igénybe a nyugdíja kiegészítésére egy jelenleg 66 éves nyugdíjas, aki havi 54 000 forint ellátást kap, januárban mindkét lábát amputálták, amely után a kórházzal szerződésben álló szociális otthonba került, ezért a nyugdíját az intézmény tulajdonosának utalják, az ápolási díj viszont havi 100 ezer forint, ezért a hiányzó összeg miatt csak csökkentett ellátást kap? Az érintettnek közvetlen hozzátartozója nincs, semmilyen vagyonnal nem rendelkezik, korábban egy présház volt az otthona, időnként az unokatestvére támogatja.
15. cikk / 42 Méltányossági nyugdíj
Kérdés: Pótolható méltányossági alapon a hiány-zó szolgálati idő annak érdekében, hogy az igénylő megkaphassa a nyugellátását? Egy nyugdíjkorhatárt betöltött magánszemély beadta az igénylését, amellyel egy időben jelezte, hogy a szolgálati ideje kevés, ezért kéri a nyugdíja méltányossági alapon történő megállapítását. A kérésére semmilyen válasz nem érkezett, a nyugdíj-igényét pedig elutasították.
16. cikk / 42 Ápolási díj rokkantsági ellátás mellett
Kérdés: Igénybe veheti az ápolási díjat egy rokkantsági ellátásban részesülő személy?
17. cikk / 42 Ellátások visszamenőleges igénylése
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak a jogorvoslatra annak a személynek, aki keresőképtelensége miatt hosszú ideig táppénzen volt, közben az orvosa javaslatára elindította a munkaképesség csökkenésének megállapítására irányuló eljárást, a munkáltató kérésére a munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntették, megigényelte a rokkantsági ellátást, amit jelenleg már folyósítanak is, és időközben az egészségbiztosítási pénztártól kapott egy levelet, amely szerint nem kap meg kb. egyhavi táppénzt, mert kimerítette a keretet? A munkavállaló korábban kérte a munkahelytől a táppénzjogosultság lejáratának időpontját, de csak arról kapott felvilágosítást, hogy mikortól volt táppénzen.
18. cikk / 42 Megváltozott munkaképességű személy ellátásai
Kérdés: Van valamilyen akadálya a két ellátás együttes folyósításának, annak a 24 éves súlyosan fogyatékos személynek az esetében, akinek rokkantsági ellátást állapítottak meg, és saját jogán családi pótlékban is részesül? A jogosult azt a felvilágosítást kapta, hogy az ellátásokat élete végéig kaphatja.
19. cikk / 42 Egyedülálló családi pótlék igénye
Kérdés: Hogyan igényelhető egyedülállóként a családi pótlék?
20. cikk / 42 1951-ben született személy nyugellátása
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak a nyugellátása emelésére annak az 1951-ben született személynek, aki 41 év szolgálati idővel vette igénybe az előrehozott öregségi nyugdíjat?