18 cikk rendezése:
1. cikk / 18 CSED és GYED igénylése
Kérdés:
Pontosan milyen dokumentumokat, okmányokat kell leadni a kérelmezőnek a CSED- és GYED-igény mellé? A kifizetőhelyi tájékoztató CSED és GYED esetében is csak a születési anyakönyvi kivonatot írja. Szükséges ezenkívül pl. a gyermek tajkártyája, adóazonosító jele vagy lakcímkártyája?
2. cikk / 18 GYED jogalap nélküli folyósítása
Kérdés: Hogyan kell eljárnia a társadalombiztosítási kifizetőhelyet üzemeltető munkáltatónak abban az esetben, ha egy nyugdíjkorhatárt 2022. január hónapban betöltött munkavállalónak 2021. november hónapban gyermeke született, aki után 2022. május 11-től 2023. november 11-ig GYED-et igényelt, de 2024 áprilisában kiderült, hogy már 2022-től öregségi nyugdíjban részesül? Az életkora miatt fel kellett volna szólítani a dolgozót arra, hogy igazolja, hogy nem nyugdíjas, vagy a kifizetőhely helyesen járt el, amikor kizárólag a munkavállaló GYED-igénybejelentője alapján megkezdte az ellátás folyósítását? Kit terhel a felelősség a jogalap nélkül felvett ellátásért? Visszakövetelhető az ellátás összege, és ha igen, milyen időszakra visszamenőleg?
3. cikk / 18 Külföldi biztosítási idő igazolása
Kérdés: Milyen lehetőségei vannak annak a magánszemélynek, akinek a CSED/GYED igénylése során, a jogosultság megállapításához az előzetes külföldi (olasz) biztosítási idő figyelembevételére is szükség lenne, de az olasz hatóság ez irányú megkeresésére azt a választ adta, hogy az érintett időszakban nem volt biztosítva, ezért nem tudják igazolni ezt számára az S041-es nyomtatványon? Az érintett magánszemély szerint ez nem felel meg a valóságnak, az olasz munkaviszonyára és biztosítási idejére vonatkozó egyéb dokumentumokkal is rendelkezik. Elfogadhat más dokumentumot is a kifizetőhely a biztosítási idő igazolására, vagy csak a hivatalos nyomtatvány felel meg? Kezdeményezheti a formanyomtatvány kiállítását a kifizetőhely? Hogyan tisztázható az olasz hatóság és a magyar magánszemély állítása közötti ellentmondás?
4. cikk / 18 Munkaviszony megszűnése CSED, GYED alatt
Kérdés: Mi történik akkor, ha CSED vagy GYED alatt megszűnik a munkavállaló munkaviszonya? Ha a CSED alatt szűnik meg, akkor jár neki a GYED? Vagy ha a GYED igénylésekor még van munkaviszonya, és a GYED folyósítása alatt megszűnik a munkaviszony, akkor ez jár bármilyen változással? Ezekben az esetekben hogyan alakul az ellátások összege?
5. cikk / 18 GYED újbóli igénylése
Kérdés: Hogyan kell eljárnia a kifizetőhelynek abban az esetben, ha a CSED lejárta után három hónapig az anya kapta a GYED-et, azután az apa igényelte, most pedig újra az anya szeretné kérni? A jogosultsági feltételek megvannak. Milyen nyomtatványt kell kitöltenie az anyukának ebben az esetben, illetve kell új határozatot hoznia a kifizetőhelynek az ellátásról?
6. cikk / 18 Munkáltató tájékoztatása egyéb jogviszonyokról
Kérdés: Mindenképpen nyilatkoznia kell a munkavállalónak az egyidejűleg fennálló valamennyi jogviszonyáról a GYED-igény előterjesztése során, és ha igen, milyen okból? Az érintett munkavállaló eddig nem tájékoztatta a munkáltatóját arról, hogy máshol is dolgozik, és most úgy gondolja, hogy ha ez kiderül, akkor az alkalmazója esetleg valamilyen retorziót alkalmazhat vele szemben.
7. cikk / 18 Ellátások külföldi állampolgárságú gyermek után
Kérdés: Folyósíthatja a GYED-et a magyar kifizetőhely abban az esetben, ha a munkavállalója Szlovákiában szült, a gyermek szlovák állampolgár, Magyarországon anyakönyvi kivonata, tajszáma nincs, és várhatóan nem is lesz, mert az édesanya nem kívánja igényelni? A munkavállaló külföldön élő magyar állampolgár, nyilatkozata alapján életvitelszerűen ott tartózkodik, a férje szlovák állampolgár, a gyermek szlovák anyakönyvi kivonattal és szlovák EU-kártyával rendelkezik, magyarországi lakcíme nincs. A munkavállaló a folyósításhoz szükséges biztosítási idővel és bérrel rendelkezik.
8. cikk / 18 GYED igénylése keresőtevékenység mellett
Kérdés: Valóban igaz, hogy amennyiben a jelenleg keresőtevékenységet folytató apa veszi igénybe a gyermekgondozási díjat, akkor csak a 61. naptól jár neki az ellátás abban az esetben, ha az anya a szülési szabadság lejártát követően 2016. április 20-án vissza szeretne menni dolgozni?
9. cikk / 18 GYED igénylése munkaviszony megszűnése után
Kérdés: Jogosult GYED-re az az édesanya, aki a gyermeke születését követő 6 hét letelte után visszament dolgozni, most viszont a gyermek egyéves korának betöltése után igényelni szeretné az ellátást, de a munkaviszonya időközben megszűnt?
10. cikk / 18 Határozott idejű munkaszerződéssel rendelkező munkavállaló szülése
Kérdés: Milyen ellátásokra lesz jogosult az a munkavállaló, aki 2011. október 21. óta határozott idejű munkaszerződéssel dolgozik jelenlegi munkahelyén, ahol a szerződését háromhavonta hosszabbítják, és szülésének várható időpontja 2014. március hó? A következő szerződés lejárati ideje 2014. január 31-e.